Menu Zamknij

Budowa własnego domu w kilku etapach

Zanim budowa się rozpocznie

Posiadanie własnego, wybudowanego domu to wielkie marzenie i poczucie satysfakcji dla wielu ludzi. Budowa domu odbywa się w wielu etapach, których świadomość jeszcze przed rozpoczęciem może ułatwić i usprawnić cały ten proces. Na samym początku najważniejsza jest działka budowlana. Posiadanie ziemi, na której następnie stanie dom jest kluczowe i wpływa na mozliwości wyboru projektu domu. Działka o wyszczególnionych wymiarach, będzie miała znaczenie ze względu na przepisy budowlane, których należy się trzymać podczas budowy. Mając już działkę budowlaną przychodzi czas na poszukiwanie projektu wymarzonego domu. Najwięcej inspiracji oraz projktów znajduje się w internecie i to właśnie tam należy rozpocząc swoje poszukiwania. Na tym etapie należy dokładnie zastanowić się nad forma budynku, jaka najbardziej nam odpowiada, jego powierzchnią oraz doładną ilością potrzebnych pomieszczeń. Wszystkie te parametry wpływają na ostateczny wybór projektu oraz późniejszy komfort mieszkania w domu. Mając wybrany projekt można zacząć starać się o przyznanie kredytu hipotecznego oraz wydanie przez gminę pozwoleń na budowę.

Kredyt hipoteczny

Budowa domu prawie zawsze wymaga wzięcia kredytu hipotecznego jako formy pomocy z banku. Wysokość przyznanego kredytu może zależeć od bardzo wielu czynników, które należy sprawdzić wcześniej. Do wzięcia kredytu należy przygotować się wcześniej, ponieważ wysokość zarobków udokumentowanych na umowie ma kluczowe znaczenie dla banków. Odpowiednia wysokość zarobków oraz stałość umowy w pracy, gwarantuje spłatę kredytu w terminie i wyznaczonych ratach. Bardzo pomocne może się także okazać posiadanie pozytywnej historii kredytowej, która jest informacją dla banku o naszej wiarygodności i wcześniejszych pożyczkach oraz kredytach. Młode osoby, które nigdy nie miały jeszcze okazji wziąć pożyczki lub kredytu, mogą mieć nieco utrudnione staranie się o jego przyznanie. Przed wzięciem kredytu na dom, należy wykonać plan budowy. Wynika to z faktu, że kredyt hipoteczny na budowę domu wypłacany jest w kilku transzach. Dopiero po zakończeniu zaplanowanego etapu budowy, bank wysyła odpowiednią osobę, która ocenia postęp prac i wydaje zezwolenie na wypłacenie kolejnej kwoty. Jeśli budowa nie zostanie zakończona w oznaczonym terminie, bank ma prawo odmówić dalszego wypłacania pieniędzy i ostatecznie zablokować kredyt.

Urządzanie domu

Jest to jeden z najprzyjemniejszych etapów podczas całej budowy. Znacznie przybliża do zamieszkania we własnym domu i wykończenia go według własnych upodobań oraz preferencji. Wybór stylu aranżacji oraz wszystkich mebli i dodatków jest bardzo przyjemny i satysfakcjonujący. Już podczas budowy warto mieć pewien plan i zdawać sobie sprawę z rozwiązań potrzebnych do wykonania planu. Urządzanie domu nie musi na początku obejmować wszystkich pomieszczeń, ponieważ możliwe jest wprowadzenie się jeszcze przed zakończeniem wszystkich remontów. Zamieszkanie w domu nawet nie do końca jeszcze wykończonym jest bardzo dużą satysfakcją i radością dla całej rodziny, a przede wszystkim przybliża do spełnienia marzeń.