Menu Zamknij

Czy budowa domu się opłaca?

Mieszkanie czy dom?

Posiadanie własnego domu wielu osobom kojarzy się głównie z ogromnymi kosztami z wiązanymi z kolejnymi etapami budowy. Jednak posiadanie własnej nieruchomości jest tak silną potrzebą, że spore grono decyduje się na zakup mieszkania. Nie zawsze słusznie, lecz wydaje im się, że mieszkanie jest tańsze od wybudowania swojego domu. Jednak, gdyby się bliżej przyjrzeć w rzeczywistości, może to odbiegać nieco od prawdy. Na zakup mieszkania pieniądze potrzebne są w jednej chwili. Bardzo często mieszkania w stanie deweloperskim mają bardzo wysokie ceny za metr kwadratowy, co oznacza ogromny wydatek i inwestycję. Porównując taki zakup do budowy, okazuje się, że dom nie wymaga nakładów finansowych w jednym czasie. Cała budowa zajmuje sporo czasu i wykańczanie domu również może trwać, dlatego od początku do samego końca, może upłynąć nawet kilka lat. W ciągu tych kilku lat dom wymaga nakładów finansowych, jednak jak widać są one rozłożone w czasie. W takiej sytuacji możliwe jest ciągłe oszczędzanie zarobionych pieniędzy, a następnie inwestowanie ich w swój dom bez konieczności brania ogromnej kwoty kredytu hipotecznego.

Opłaty

Opłaty jakie występują w mieszkaniu to przede wszystkim czynsz, który należy płacić do spółdzielni oraz koszty zużycia mediów. Bardzo często po upływie roku, przysyłane są rachunki wyrównujące te okres ogrzewania oraz reszty zużycia. Dopłaty mogą sięgać nawet kilkuset lub więcej złotych, podczas gdy w ciągu całego roku miesięczy wcale nie były małe. Natomiast we własnym domu nie ma czegoś takiego jak czynsz. Należy opłacać regularnie wszystkie media oraz dbać o ogrzewanie w chłodniejsze dni. W ostatecznym rozrachunku wysokości opłat moga być bardzo podobne, a nawet czasem mniejsze na korzyść właścicieli domów. Opłaty na raty kredytu hipotecznego za zakup mieszkania lub budowę domu, mogą być bardzo zbliżone, ponieważ kwota całego kredytu nie musi sie od siebie znacząco różnić i odbiegać.

Dbanie o nieruchomość

W tym miejscu występują największe różnice pomiędzy posiadaniem własnego mieszkania lub domu. Dbanie o czystość w mieszkaniu może zajmowac znacznie mniej czasu, ze względu na różnicę w powierzchni. Natomiast dom, który posiada więcej pomieszczeń, wymaga znacznie większego zaangażowania w sprzątanie. Natomiast porządek i ład, może zależeć od ilości posiadanych rzeczy oraz szaf do ich przechowywania. Jeśli w mieszkaniu nie mamy zbyt wielu pojemnych mebli, natomiast bardzo dużo przedmiotów, bałagan jest prawie gwarantowany. Dom dzięki swojej powierzchni, może posiadać znacznie więcej miejsc do przechowywania. Bardzo czesto w domach wystepują również strychy, piwnice lub garaże, które są dodatkowym miejscem na trzymanie różnych rzeczy i sprzętów. Dbanie o dom obejmuje także podwórko i ogród, które nie występują w mieszkniach. Możliwość odpoczywania we własnym ogrodzie wymaga jednak nieco pracy włożonej w jego pielęgnowanie. Dlatego biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, należy bardzo rozsądnie decydować się na zakup mieszkania lub budowę własnego domu, ponieważ zmiana zdania w późniejszym czasie, może nieść za sobą bardzo poważne i kosztowne konsekwencje. Mieszkanie znacznie łatwiej jest wynająć lub sprzedać w razie konieczności zmiany swojego miejsca zamieszkania i dotychczasowych planów na całe życie.