Menu Zamknij

Czy kawalerka, to mieszkanie tylko dla singla?

Czy kawalerka, to mieszkanie tylko dla singla?

Jak sama nazwa wskazuje, kawalerką nazywana także z francuskiego garsonierą, jest to mieszkanie w którym zamieszkuje jeden osobnik płci męskiej, albo jeden osobnik płci żeńskiej. Mieszkanie takie idealne jest zatem dla studentów albo singli, którzy cenią sobie swoją niezależność oraz indywidualność. Bardzo często przychodzi jednak taki moment w życiu każdego zatwardziałego singla lub singielki, kiedy strzała Amora trafia w samą dziesiątkę i człowiek nie ma wyboru. Musi poddać się największej sile, jaka znana jest ludzkości, a nazywa się miłość. Wtedy też następuje moment na jeden z najważniejszych i najbardziej rzutujących na przyszłość wyborów, przeprowadzić się do większego mieszkania, czy zostać w kawalerce razem z naszą drugą połówką?

Mały metraż, wielkie możliwości

Dzisiejszy świat charakteryzuje się dwoma rzeczami: po pierwsze, żyjemy w coraz to większym pędzie i biegu, nie wiedząc czasami, dokąd tak naprawdę gonimy, a po drugie, jesteśmy opętani manią posiadania, zwaną też czasami pięknym naukowym słowem, jakim jest konsumpcjonizm. Kiedy zdamy sobie sprawę, że tak naprawdę na 30 metrach kwadratowych, da się mieszkać także we dwie osoby, to widmo pogoni za kredytem na 100metrowe mieszkanie zaczyna blednąć. Wystarczy zaaranżować to co już mamy, czyli poczciwą kawalerkę,
Ze względu na coraz większe ceny mieszkań, wiele par decyduje się, właśnie na takie rozwiązanie. Klucz do sukcesu tkwi w tym czy funkcjonalnie i spójnie urządzimy naszą kawalerkę. Najważniejsze jest to, jakie meble wybierzemy. Zbyt duże, zagracą i tak małą przestrzeń oraz sprawią, że w naszych 30metrach kwadratowych, rzeczywiście trudno będzie się poruszać, a co dopiero swobodnie żyć, czy funkcjonować.
Warto postawić na meble 2w1, których na dzisiejszym rynku meblowym jest stosunkowo coraz to więcej. Przyczyn takiego wzrostu, należy się dopatrywać w tym, że ceny mieszkań są coraz wyższe, więc ludzie starają się pomieścić tam, gdzie akurat mieszkają. Za tym trendem podążyli producenci, bo gdzie jest popyt, tam będą i pieniądze. I to nie małe pieniądze.
Dlatego teraz nie jest problemem żeby wyszukać, na przykład, łóżko połączone z przestrzenią do przechowywania, komoda, która potrafi zamienić się w stół, czy też składane do szafy łóżko. Tak naprawdę, producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej pomysłowych i praktycznych mebli, które będzie można zmieścić na 30metrach kwadratowych, lub nawet na mniejszym metrażu. Prym w tej dziedzinie wiedzie oczywiście Azja, ponieważ tam metraż jest, bodajże najmniejszy na świecie. Ludzie potrafią tam mieszkać często na dosłownie kilku metrach kwadratowych. Do tak małych mieszkań, potrzebne są równie małe i wielofunkcyjne meble. Nasi rodzimi europejscy producenci podpatrują rozwiązania u swoich kolegów po fachu z Azji i sami starają się nam dostarczać meble, które będą mogły spełniać wiele funkcji, bo moda na małe mieszkania, staje się w Europie i w Polsce z roku na rok, coraz bardziej popularna.

Stół w szafie, a szafa w łóżku!

Co prawda, na samym początku już samo wyobrażenie zmieszczenia się na tam małym metrażu w dwie osoby, może przyprawić niektórych o gęsią skórkę, oraz zawroty głowy, ale nie taki straszny diabeł, jak go malują. Kluczem do sukcesu i nie uduszenia się w kawalerce, będzie restrykcyjne i skrupulatne wyznaczenie przestrzeni. Ponieważ kawalerka jest tak naprawdę, jednym dużym pokojem z aneksem kuchennym i bez ani jednej ścianki działowej, ważne jest, abyśmy starannie oddzielili przestrzenie dzienną, kuchenną, oraz sypialnianą.
Z pomocą przychodzą wcześniej wspomniane meble 2w1, które pomogą nam zorganizować tą przestrzeń. Ważne jest, aby wszystko ze sobą współgrało, tworząc jedną, spójną i harmonijną całość. Na tą całość, będziemy patrzyli codziennie, dlatego urządźmy ją tak, żebyśmy uwielbiali tutaj żyć, przebywać oraz mieszkać.
W urządzaniu takiej kawalerki, warto postawić na minimalizm, z wiadomych powodów. Nie będziemy mieli zwyczajnie miejsca, na tak zwane,,przydasie’’ i inne bibeloty. W takich wnętrzach, każdy metr, nawet każdy centymetr, jest na wagę złota. Ważne też jest żeby nie dawać się ponieść fantazji i nie kupować wielkiego fotela, który przecież będzie taki wygodny. Owszem będzie wygodny, ale zajmie 1/5 całego mieszkania. W kawalerce dla pary, wszystko musi mieć swój określony cel, oraz przeznaczenie. W innym wypadku, takie mieszkanie zamieni się w ciasny chaos, bez ładu i składu, w którym przebywanie, będzie męką.
Stąd też ważne jest, aby każda decyzja, dotycząca wystroju wnętrza, była konsultowana przez dwie strony związku. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nerwów i niesnasek wynikłych z zagracenia wspólnej przestrzeni. Ponieważ w tak małych kawalerkach, to właśnie przestrzeń jest dobrem kluczowym. Sprawą istotną jest także kolorystyka takiego mieszkania. Nie mogą być to ciężkie kolory, które przytłoczą i zmniejszą optycznie i tak już małe wnętrze. Warto tutaj postawić, oczywiście w zależności od preferencji pary, na kolory jasne i pastelowe.
Żywe i kolorowe zasłony, także wprowadzą więcej światła, oraz optycznej przestrzeni.
Należy zwrócić uwagę na tak istotną kwestię, jaką jest podłoga w naszej kawalerce. Dobrze jest postawić na jasne kolory, tak samo jak w przypadku ścian. To powiększy naszą przestrzeń.
Jeśli chodzi o kuchnie, to dobrym pomysłem, będzie postawienie na mini wersje wszystkich najbardziej potrzebnych urządzeń AGD, jak, mini lodówka, mini piekarnik, które spełnią swoją, jakże ważną rolę, ale nie zajmą wiele przestrzeni.
Dwie osoby spokojnie mogą mieszkać w kawalerce, tylko musi być ona odpowiednio przystosowana do dwóch osób. Wtedy też takie mieszkanie, to czysta przyjemność, a nasze przytulne gniazdko, będzie dla nas azylem i miejscem, do którego z utęsknieniem będziemy wracać z pracy. Dlatego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.