Menu Zamknij

Dlaczego nie warto wynajmować mieszkania na długo?

Finanse

Kwestie finansowe to pierwsze co przychodzi na myśl, zastanawiając się nad minusami długoterminowego wynajmowania mieszkania od jego właściciela. Mieszkania przeznaczane na wynajem w większych miastach są obecnie bardzo drogie i niestety nierzadko posiadają wątpliwy standard. Mieszkania o nawet niewielkich powierzchniach kosztują bardzo dużo i mogą znacząco obciążać budżet rodzinny. Każdy miesiąc oznacza wysokie opłaty czynszu i opłaty za wynajem dla właściciela, a także opłaty rachunków według zużycia takich mediów jak woda, prąd oraz ogrzewanie. Wszystkie te opłaty zebrane razem dają naprawdę spore kwoty każdego miesiąca. Mieszkania o wysokim standardzie lub świetnej lokalizacji, najczęściej kosztują najwięcej. Podpisana umowa na wynajem mieszkania zobowiązuje lokatorów do regularnego ponoszenia kosztów, z których nie wywiązanie się może skutkować natychmiastowym wypowiedzeniem umowy najmu i w konsekwencji koniecznością wyprowadzenia się. Inwestowanie dużych pieniędzy, które trafiają jedynie do właściciela mieszkania nie są żadną formą inwestycji w swoją przyszłość i w każdej chwili może okazać się, że po wyprowadzce zostaje się z niczym.

Remonty w wynajmowanym mieszkaniu

Wynajmując mieszkanie nawet na bardzo długi czas, najczęściej nie ma możliwości dokonania remontu według własnego gustu. Właściciele niechętnie zgadzają się na jakiejkolwiek zmiany w mieszkaniach i dodatkowo tym bardziej nie dokładają swoich pieniędzy do ewentualnych remontów. Oznacza to również, że wystrój mieszkania musi pozostać taki jaki do tej pory był. Zmiana mebli wiąże się ze zbyt dużą inwestycją dla wynajmującego, a właściciele nie są ponosić niepotrzebnie takich kosztów. Kłopotem mogą być także nieprzewidziane i często zupełnie niezależne od wynajmujących usterki oraz awarie powstające w mieszkaniu w czasie trwania okresu wynajmowania. Właściciele bardzo rzadko decydują się na całkowite pokrycie kosztów naprawy lub wymiany uszkodzonego elementu w mieszkaniu. Oznacza to konieczność używania wadliwych sprzętów lub mebli, bądź całkowity ich brak przynajmniej przez pewien czas. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, która może wpływać na komfort mieszkania i jego standard. Jednak inwestowanie własnych pieniędzy w cudze mieszkanie zupełnie się nie opłaca i jest całkowicie bezcelowe. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania, w którym aranżacje można nieco modyfikować poprzez dodawanie swoich akcesoriów lub możliwość wstawienia własnych sprzętów i mebli. Dzięki temu w mieszkaniu zmienia się atmosfera i styl na taki, jaki bardziej odpowiada nowym lokatorom.

Poczucie bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa jest najważniejszą potrzebą, jaką pragniemy osiągnąć w życiu i jednocześnie zapewnić swojej rodzinie. Jednak sytuacja wynajmowania mieszkania przez nieokreślony czas nie powoduje wzrostu poczucia bezpieczeństwa. W każdym momencie właściciel mieszkania może przedstawić wypowiedzenie, które określa czas na wyprowadzkę. Może to wpłynąć na jakość życia i wprowadzić do niego wiele stresu. Ponadto właściciele najczęściej posiadają własne klucze do mieszkania i zawsze pozostaje uczucie strachu, czy nie pojawi się on w mieszkaniu podczas naszej nieobecności, a to może powodować pewne obawy.