Menu Zamknij

Domowe terrarium, czyli jak dobrze ulokować gada!

Domowe terrarium, czyli jak dobrze ulokować gada!

Wiele osób od dzieciństwa zaczyna interesować się wszelakimi gadami. Zazwyczaj zaczyna się to od fascynacji dinozaurami, a później przeradza w zainteresowania gadami, stawonogami i innymi przedstawicielami, niebywałej grupy zwierząt.
Ci, którzy mocno interesują się tematem, mają w domach jaszczurki, agamy, legwany, żółwie, węże, ale także stawonogi, takie jak, pająki, skorpiony, czy coraz bardziej modne ostatnio, skolopędry. Oczywiście, żeby móc cieszyć się tak wyjątkowymi stworzeniami, musimy im wcześniej stworzyć odpowiednie warunki, do ich bytowania. Gady są stworzeniami zmiennocieplnymi i żyją w klimacie wilgotnym oraz gorący. To samo musi im zapewniać nasza domowa,,dżungla’’.

Co gadowi do szczęścia potrzeba?

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na zakup terrarium, a w następstwie, wymarzonego gada, lub stawonoga, warto, żeby najpierw nieco poczytać o danym stworzeniu. Należy wgłębić się w temat, jak tylko się da, ponieważ odpowiednia wiedza, pozwoli, na jak najlepsze traktowanie tego wyjątkowego stworzenia. Nie chcemy przecież, aby gad lub stawonóg męczył się u nas. Ma się czuć, na tyle dobrze, żeby warunki naszego terrarium, przypominały mu, jego naturalne środowisko, w którym żyje od milionów lat.
Kiedy wystarczająco oczytamy się odpowiednich lektur, na temat danego gada lub stawonoga, powinniśmy rozpocząć, przygotowanie terrarium. /
Tutaj także bardzo pomocna będzie odpowiednia i fachowa literatura.
Warto zacząć od tego czym, tak naprawdę, różni się terrarium od akwarium.
Akwarium jest przystosowane, tylko i wyłącznie, do hodowania zwierząt wodnych.
Nigdy akwarium nie powinno służyć jako terrarium. Dlaczego? A choćby dlatego, że do terrarium potrzebna jest o wiele bardziej złożona wentylacja. W terrarium, otwory wentylacyjne umiejscowione są zazwyczaj w zadaszeniu i frontowej ścianie.
Ważne jest także, aby terrarium było dobrane do wielkości naszego pupila. W za małym zwierze będzie się męczyć, a zbyt wielkie może wywołać u niego całkiem spory dyskomfort.
Dlatego tak ważnym jest wcześniejsze zaznajomienie się z potrzebami i nawykami naszego nowego lokatora.
Tak naprawdę, jest wiele rodzajów terrariów i dzielą się one, na następujące.

– Terrarium z tworzywa sztucznego – jest to najtańsza, ale i raczej najgorsza opcja. Co prawda zachęcać może cena, wodoodporność i łatwość czyszczenia, ale przez to również jest ono bardzo skore do pęknięć i odkształceń. A przecież chcemy dla naszego zwierzęcia, wszystko co najlepsze? Dlatego nie warto skąpić na terrarium. Jeśli mamy mieć porządne zwierzę, to i terrarium musi być porządne.

-Terrarium z OSB – charakteryzuje się ono trzema ściankami oraz szklanym frontem. Cena jest tańsza od terrarium szklanego i można takie terrarium z OSB wykonać własnoręcznie. To plus. Jednakże minusem będzie w tym wypadku trudność czyszczenia.

-Terrarium z płyty meblowej – idealne terrarium dla osób, które właśnie urządzają nowe mieszkanie, bądź dom. Można wykonać je pod zabudowę, dzięki czemu perfekcyjnie wkomponuje się w wystrój wnętrza. Niestety minusem jest w tym wypadku fakt, że nie nada się ono dla wszystkich zwierząt, ponieważ jeśli nasz pupil będzie potrzebował dużej wilgotności, to ścianki terrarium mogą zacząć pleśnieć.

– Terrarium szklane – na koniec creme de la creme wśród terrariów. Szklane terrarium jest przejrzyste, pozwala na oglądanie zwierzęcia ze wszystkich stron oraz łatwo i bezproblemowo się czyści. Minusem będzie tutaj waga oraz oczywiście cena. Ale jeśli dodamy wszystkie minusy i plusy pozostałych terrariów, to wychodzi na to, że szklane terrarium, to jednak najbardziej rozsądny wybór.

Czuj się jak w domu, mały przyjacielu!

Równie ważne, jak samo terrarium, jest to, w jaki sposób urządzimy wnętrze, dla naszego nowego lokatora. Jednym z kluczowych i najważniejszych elementów każdego terrarium jest oświetlenie. Bez tego ani rusz. Odpowiednie oświetlenie nie tylko daje światło, ale także zapewnia odpowiednią temperaturę. A gady bardzo, ale to bardzo lubią odpowiednią temperaturę. Wśród oświetlenia skierowanego specjalnie do terrariów, wyróżniamy dwa rodzaje żarówek, to jest, dzienne oraz nocne. Dzienne żarówki dają niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gadów, światło białe. Żarówki nocne, zaś, emitują światło czerwone lub niebieskie, które pozwoli gadowi wypocząć.
Trzeba szczególnie zwracać uwagę na moc żarówki kupowanej do naszego terrarium, ponieważ za mocna żarówka, może poparzyć naszego pupila, za słaba zaś, będzie niewystarczająco go nagrzewała. Dlatego właśnie, tak ważnym jest, abyśmy przed kupnem zwierzęcia, najpierw zasięgnęli wiedzy na jego temat. Warunki w terrarium, powinny być, jak najbardziej zbliżone do tych, które występują w naturalnym środowisku, danego zwierzęcia.

Drugą ważna kwestią jest podłoże, na którym nasz nowy zwierzak, będzie hasał. Odpowiednio dobrane, będzie pozwalało mu na ćwiczenie oraz doskonalenie, jego naturalnych umiejętności. Jeśli chcemy mieć u siebie w domu zwierzęta pokroju skorpionów lub agamy, to jako podłoże, ideale będzie dla nich mały, drobny piasek. Takie terrarium dekorujemy według gusty, kamieniami, kawałkami drewna, w których będzie buszował nasz nowy lokator. Warto też ulokować w terrarium parę żywych roślin, dla jeszcze lepszej imersji naszego nowego gada, czy stawonoga.
Świetnym urozmaiceniem naszego terrarium może być ciekawy gadżet, jakim jest wodospad. Bardzo często są one sprzedawane, wraz ze specjalistyczną pompką. Taki wodospadzik, świetnie będzie symulował naturalne zachowania naszego zwierzęcia, ponieważ spragnione zwierzę, po prostu pójdzie się napić tak, jak w naturze. Pomimo takiego gadżetu, nie należy zapominać o niezbędnym elemencie, każdego terrarium, jakim jest poidełko z wodą. Kształt i wielkość, oczywiście dostosowujemy, do wielkości i potrzeb, naszego nowego pupila.