Menu Zamknij

Funkcjonalne aranżacje w mieszkaniu

Przedpokój lub korytarz

W wielu mieszkaniach nadal występuje pomieszczenie nazywane przedpokojem, które ma kilka funkcji. Jedną z nich jest możliwość pozostawienia odzieży wierzchniej oraz butów po wejściu do mieszkania z zewnątrz. W tym pomieszczeniu warto więc zastosować pojemne szafy, w których będą dostosowane rozwiązania takie jak półki lub wieszaki, dzięki którym kurtki i buty będą mogły być schowane. Wspomaga to codzienne zachowanie ładu i porządku już na wejściu do mieszkania. W korytarzu warto także zamontować duże lustro, które może być elementem szafy lub całkowicie odrębnie powieszone na ścianie. Przed wyjściem z domu ważna jest możliwość ostatecznej oceny wyglądu i ewentualne poprawki. W mieszkaniach, które nie mają przydzielonej osobnej piwnicy lub strychu, przedpokój jest pomieszczeniem w którym przechowuje się rzeczy sezonowe i przedmioty nieużywane codziennie.

Sypialnia

Jest to pomieszczenie, w którym główną czynnością jest spanie. Urządzenie sypialni pod kątem komfortu snu jest bardzo ważne. Ergonomiczny materac to podstawa, która gwarantuje wygodnę i bezpieczeństwo dla kręgosłupa. Kolejnym ważnym elementem mającym ogromny wpływ na jakość snu jest światło wpadające do sypialni. Najlepszy i najbardziej efektywny sen ma miejsce w pomieszczeniach z możliwie jak najmniejszą ilością dostępnego światła. Dlatego warto stosować rolety lub zasłony nie przepuszczające światła, które pozwalają na całkowite zaciemnienie pokoju. W sypialni powinny znajdować się wszystkie nasze ubrania, dzięki czemu nie będzie niepotrzebnego rozrzucania swoich rzeczy po całym mieszkaniu. Pojemna szafa to gwarancja pomieszczenia wszystkich ubrań w jednym miejscu i zachowania ładu oraz porządku.

Kuchnia i łazienka

Te dwa pomieszczenia są najwięcej użytkowane każdego dnia w całym mieszkaniu. Oznacza to, że powinny być urządzone w bardzo funkcjonalny i przemyślany sposób, który ułatwi codzienne funkcjonowanie i korzystanie z nich w ciągu dnia. Kuchnia to pomieszczenie, w którym poza przygotowywaniem posiłków, często spożywa się te posiłki oraz przechowuje jednocześnie różne produkty spozywcze. Aranżacja kuchni powinna być więc dostosowana do wszystkich funkcji jakie kuchnia musi spełniać. Powierzchnie blatów oraz frontów najlepiej jest wybierać o gładkich powierzchniach, umożliwiających zachowanie czystości na co dzień. Duży blat roboczy to rozwiązanie, który ułatwia i przyspiesza codzienną pracę w kuchni. Łazienka to z kolei pomieszczenie o sporej ilości wilgoci, która musi mieć drogę ujścia. Brak zapewnienia odpowiedniej wentylacji, może bardzo szybko skutkować brzydkim i co najważniejsze niebezpiecznym nalotem w postaci grzyba na ścianach w łazience. Wszystkie meble do kuchni oraz łazienki powinny być bardzo pojemne i ułatwiające przechowywanie potrzebnych rzeczy oraz przedmiotów. W łazience warto także zadbać o specjalne miejsce na pralkę, która dobrze schowana nie będzie przeszkadzać i ułatwi wykonywanie prania. Specjalnie zamontowane linki na pranie, mogą znaleźć się nad wanną i w ten sposób ułatwić suszenie świeżego praniu w bardzo dogodnych warunkach.