Menu Zamknij

Funkcjonalne urządzanie pokoju dziecięcego

Okres niemowlęcy

W pierwszym etapie życia niemowlęcia, osobny pokoik jest tak naprawdę niepotrzebny. Wszystko czego takie małe dziecko potrzebuje, może znaleźć swoje mieksce w sypialni rodziców. Najważniejszą i podstawową potrzebą, jaką należy niemowlakowi zapewnić jest komfortowy i bezpieczny sen. Łóżeczko najlepiej jest wstawić w takiej sytuacji do sypialni rodziców, tak aby o każdej porze dnia oraz przede wszystkim nocy byli w pobliżu swojego dziecka. Dla jak największego bezpieczeństwa dziecka, w łóżeczku nie należy montować żadnych zbędnych dodatków, takich jak zabawki, pluszki lub ttm barfziej ozdoby. Łóżeczko niemowlęce powinno więc posiadać wyłącznie wygodny i ergonomiczny materac, na którym sen będzie bardzo komfortowy. Przewijak nie powinien znajdować się na łóżeczku, dlatego znacznie lepiej jest, gdy zamocujemy go na osobnym stanowisku. Komoda z szufladami to najlepszy wybór do przechowywania dziecięcych ubranek oraz wszystkich innych potrzebnych przesmiotów. Warto również zadbać o komfort na podłodze dla malucha. Miękka mata lub dywan to najlepsze sposób na bezpieczną zabawę.

Pokój dla killulatka

W czasie, gdy dziecko osiąga wiek killu lat, zabawa jest jego najczęstszą aktywnością. Dlatego aranżacja pokoju powinno być do tego dostosowana. Meble znajdujące się w zasięgu dziecka najlepiej gdyby były przeznaczone na zabawki, dzięki czemu będzie mogło samo decydować kiedy oraz czym się będzie bawiło. Podłoga powinna sprzyjać zabawie i sprawiać, że będzie jednocześnie nardzo przyjemna i przede wszystkim bezpieczna. Bardzo dobrym rozwiązaniem w pokoju kilkuletniego dziecka jest stworzrnie kącika ze stoliczkiem. Stoliczek może służyć do przeglądania książek, rysowania i kolorowania lub po prostu do zabawy. Nie powinno się jednak dziecka uczyć przy tym stoliku jeść. Łóżko dla kilkulatka musi mieć bardzo wysokiej jakości materac i ramę, która będzie rosła razem z dzieckiem. Ponadto w pokoju dziecięcym musi znaleźć się pojemna szafa na wszystlie ubrania i inne rzeczy.

Czas edukacji

W momencie, gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole, zmieniają się jego dotychczasowe potrzeby. W pokoju nadal powinny pozostać zabawki i specjalne dla nich miejsce. Jednak niezwykle ważną częścią tego etapu jest nauka, która wymaga odpowiedniej przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o właściwe biurko do nauki. W szafkach lub szufladach biurka, będą mogły pomieścić się wszystkie zeszyty, książki oraz inne przybory szkolne. Z kolei na biurku musi znajdować się specjalna lampka, która ułatwi naukę w przypadku ograniczonej ilości światła naturLnego. Bardzo dobrym miejscem na ustawienie biurka w pokoju jest tuż pod oknem. W ciągu dnia wpadać będzie dużo naturalnego światła dziennego, które jest najlepsze do nauki. Bardzo przydatna na tym etapie rozwoju może być tablica korkowa, na której dziecko powoesi wszystkie ważne dla siebie informacje, zdjęcia lub obrazki. Na takiej tablicy może zawisnąć także plan lekcji i wszystkich zajęć dodatkowych. Ponadto łóżko dobrze jest wybierać takie z funkcją rozkładania dla większej ilości osób, na wypadek nocowania najlepszych przyjaciół ze szkoły.