Menu Zamknij

Historia stylu industrialnego

Od wielu lat jednym z najpopularniejszych stylów, w jakim urządzamy nasze mieszkania jest styl industrialny. Charakteryzuje się od dużymi przestrzeniami, obecnością surowych materiałów, takich jak beton czy metal oraz minimalizmem. Wnętrza te muszą być duże, z ogromnymi oknami. Urządzenie ich jest stosunkowo proste, jeśli mamy już odpowiedni lokal. Jeśli chodzi o meble, mogą one być naprawdę losowe, z duszą. Bardzo często używa się w nich antyków, które samodzielnie odnawiamy bardzo niskim kosztem. Obecnie styl industrialny jest bardzo modny i nie zapowiada się, żeby miało się to zmienić. Ale skąd właściwie wziął się ten trend? Jak zaczęła się moda na industrialne wnętrza?

Styl industrialny – skąd się wziął? Historia stylu industrialnego

Styl ten pojawił się w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. W związku z panującą recesją, wiele przedsiębiorstw upadło pozostawiając po sobie wiele opuszczonych fabryk oraz magazynów, które w większości były umiejscowione w centach miast. Bardzo szybko ludzie zaczęli wprowadzać się do takich miejsc i urządzać w nich swoje domy. Wszystko zaczęło się od artystów i muzyków, którzy cenili sobie niekonwencjonalne rozwiązania. Mieszkanie wewnątrz starej fabryki bardzo im się spodobało, więc bardzo szybko zasiedlili oni dzielnice takie jak Soho oraz Brooklyn. Wtedy jeszcze mieszkali w nich głównie artyści, ale niedługo po nich zaczęli wprowadzać się tam inni ludzie. Sprawiło to, że styl industrialny stał się bardzo powszechny, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych.
Jednak jak to wyglądało w Polsce? W zasadzie bardzo podobnie, tylko stało się to znacznie później, bo dopiero w latach 90. Zmiany w gospodarce spowodowały, że wiele fabryk i magazynów stały puste, a Polacy postanowili iść śladem Amerykanów i zacząć wprowadzać się do tego rodzaju miejsc. W ten sposób styl industrialny zyskał na popularności w naszym kraju. Jest to popularność, która nie słabnie już od wielu lat. Obecnie wielu z nas marzy o tym, żeby mieszkać w starej fabryce. Jednak oczywiście nie każdy ma taką możliwość, więc jeśli chcemy spróbować nadać naszemu mieszkaniu industrialnego klimatu, powinniśmy wprowadzić w nim kilka prostych zmian. Nie musimy od razu powiększać okien czy burzyć ścian w mieszkaniu. Wystarczy, że pomalujemy je na odpowiednie kolory i wybierzemy dodatki, które będą pasowały do tego stylu. Możemy wykorzystać nawet to, co już mamy w konstrukcji budynku, w którym mieszkamy, na przykład widoczne rury czy instalacje.

Metamorfoza wnętrza – jak wprowadzić styl industrialny do mieszkania?

Styl industrialny od wielu lat nie traci na popularności. Wiele osób marzy o tym, żeby mieszkać w starych fabrykach, a proste, ale jednocześnie wyjątkowo stylowe wnętrza zawsze będą prezentowały się bardzo oryginalnie. Taki wystrój będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które dobrze czują się w dużych, otwartych przestrzeniach, bo właśnie to króluje w loftach. Ważny będzie tutaj też minimalizm i ciekawe dodatki. Wnętrze w industrialnym stylu powinno wyglądać na surowe, a więc musimy zwrócić dużą uwagę na materiały, których używamy.