Menu Zamknij

Jak dobrać kolor ścian do wnętrza?

Kolor ścian ma ogromne znaczenie, bo nie tylko definiuje styl, w jakim urządzamy nasze wnętrze, ale też wpływa na nasz nastrój. Jak dobrać kolor ścian do mieszkania?

Wnętrze w stylu nowoczesnym

Jeśli nasze mieszkanie jest nowoczesne, dobrym wyborem będą ściany w neutralnych barwach. Obecnie najmodniejsze są szarości, które stanowią świetną bazę do reszty wystroju. Tak samo świetnie sprawdzi się biel, którą można śmiało łączyć z wieloma innymi barwami. Nowoczesne wnętrze bardzo lubi się z wyraźnymi akcentami, więc można poświęcić którąś ze ścian na jakąś intensywną barwę. Świetnie sprawdzi się intensywny fiolet, czerwień czy żółć. Musimy jednak pamiętać, żeby nie wybierać zbyt wielu barw, bo nowoczesne wnętrze jednak powinno być stosunkowo minimalistyczne. Warto też uzupełnić proste ściany kolorowymi dodatkami, takimi jak dywany czy poduszki.

Wnętrze w stylu tradycyjnym

Do mieszkania w stylu klasycznym świetnie sprawdzą się jasne kolory, które rozświetlą całe wnętrze. Możemy na przykład postawić na beż, biel czy odcienie brązu. Takie kolory będą świetnie pasowały do drewnianych mebli, których jest wiele w tego rodzaju wnętrzach. Sprawdzi się tutaj także zielony, na przykład w odcieniu oliwkowym. Takie kolory ożywią nasze wnętrze, które potrafi być całkiem ciemne. Możemy też postawić na ściany w różnych odcieniach tego samego koloru. Dzięki temu osiągniemy ciekawy efekt, który nadal będzie tradycyjny.

Wnętrze w stylu industrialnym

Podobnie jak w przypadku nowoczesnego wnętrza, mieszkanie industrialne jest raczej minimalistyczne, dlatego nie warto tutaj przesadzać z kolorami. Świetnie sprawdzi się biel oraz szarości. Jako akcent kolorystyczny możemy zastosować czerwoną cegłę lub beton. Ostatnio bardzo modny jest beton z brokatem, który będzie się mienił w słońcu lub w świetle lamp. Raczej nie ma tutaj miejsca na żywe kolory na ścianach. Mogą się one za to pojawić w dodatkach. Warto za to postawić na różne odcienie szarości, podobnie jak we wnętrzach w stylu tradycyjnym. Dzięki temu osiągniemy efekt trójwymiarowości, który z pewnością będzie ciekawszy, niż ściany w jednym kolorze.

Wnętrze w stylu boho

Tutaj możemy naprawdę poszaleć z kolorami. Wnętrze w stylu boho charakteryzuje się tym, że znajduje się w nim bardzo dużo różnych kolorów. Możemy zdecydować się na żywe odcienie niebieskiego, zielonego czy czerwonego. Świetnie sprawdzą się tutaj też ciekawe tapety, na przykład w stylu patchworkowym. Jeśli jednak nie chcemy mieć kolorowych ścian, możemy pomalować je na biało i ozdobić różnymi obrazkami czy plakatami. W tym stylu możemy sobie pozwolić nawet na, żeby ozdobić ściany od góry do dołu. Im bardziej różne od siebie będą obrazki i plakaty, tym lepiej, bo właśnie o to chodzi w tym stylu aranżacji wnętrz. Warto też postawić na żywe kolory w dodatkach, chociażby poduszkach czy kocach.

Trendy wnętrzarskie zmieniają się bardzo szybko i czasem ciężko jest za nimi nadążyć. Dlatego zawsze warto przeglądać różne strony i magazyny z inspiracjami, dzięki którym uda nam się stworzyć bardzo ciekawy wystrój naszego mieszkania.