Menu Zamknij

Jak obniżyć temperaturę na poddaszu?

Każdy, kto mieszka na poddaszu wie, jak gorąco tam bywa latem. Otwieramy okna na oścież, ale nawet o nie pomaga. Co możemy zrobić, żeby na poddaszu było chociaż odrobinę chłodniej?

Zasłoń okna

Przede wszystkim powinniśmy zainwestować w dobre rolety od wewnątrz. Najlepiej, jeśli będą one miały jasny kolor, bo będzie on odbijał światło słoneczne. Oprócz tego, warto też zdecydować się na żaluzje zewnętrzne. Mogą to być tradycyjne metalowe rolety albo markizy montowane na zewnątrz. Będzie to świetne rozwiązanie kiedy mamy w mieszkaniu okna dachowe.

Zadbaj o to, by elektronika się nie przegrzewała

Sprzęty elektroniczne wytwarzają bardzo dużo ciepła, przede wszystkim jeśli chodzi o AGD oraz lampy. Dlatego też, kiedy jest upał, warto wyłączać urządzenia, których nie używamy. Warto też zadbać o to, żeby mieć odpowiednie żarówki w lampach. Tradycyjne żarówki bardzo się nagrzewają, przez co wydzielają jeszcze więcej ciepła. Możemy zamiast tego kupić świetlówki LED, które w ogóle się nie nagrzewają. Takie zmiany nie tylko sprawią, że na poddaszu zrobi się chłodniej, ale też uda nam się zaoszczędzić trochę na rachunkach za prąd.

Nie gotuj w dzień

Jeśli jest bardzo gorąco, warto zdecydować się na gotowanie wieczorami, kiedy robi się już chłodniej. Wystarczy, że przygotujemy posiłki, schowamy je do lodówki, a następnego dnia tylko je odgrzejemy. Dzięki temu będziemy wytwarzać mniej ciepła, a w całym mieszkaniu zrobi się chłodniej.

Wietrz mieszkanie

Najlepiej będzie zrobić przeciąg. Warto otworzyć wszystkie okna w domu, a do tego jeszcze uchylić drzwi wejściowe. W przypadku mieszkania w bloku, również możemy otworzyć drzwi na klatkę schodową i otworzyć główne wejście. Dzięki temu powietrze będzie się wymieniało, a w mieszkaniu zrobi się znacznie chłodniej.

Otwieraj okna w nocy

W lato w nocy robi się znacznie chłodniej. Nawet jeśli temperatura spadnie tylko do 20 stopni, wywietrzenie mieszkania nocą będzie dobrym pomysłem. Możemy tutaj także wywołać przeciąg, dzięki czemu do mieszkania wpadnie świeże, chłodne powietrze. Możemy zostawić okna otwarte na całą noc. Warto też pamiętać o tym, że w takim chłodzie śpi się znacznie lepiej, a więc obudzimy się znacznie bardziej wyspani, niż jakbyśmy nie otworzyli okien.

Zainwestuj w żywe rośliny

Żywe rośliny świetnie obniżają temperaturę w pomieszczeniach. Dlatego też sadzi się drzewa w dużych miastach. Jeśli będziemy mieli w mieszkaniu dużo żywych roślin, powietrze stanie się znacznie bardziej rześkie i nawilżone. Musimy jednak uważać na to, jakie rośliny kupujemy, bo nie wszystkie poradzą sobie w wysokich temperaturach.

Kup klimatyzator

Jeśli żaden z wymienionych sposób nie podziała, możemy zdecydować się na niewielki klimatyzator. Nie musi to być ogromne urządzenie, które będzie zajmować bardzo dużo miejsca. Obecnie na rynku dostępne są małe klimatyzatory, które sprawią, że w mieszkaniu niemal od razu zrobi się chłodniej. Jeśli jednak nie mamy aż tylu pieniędzy, możemy kupić nawilżać powietrza, który będzie miał bardzo podobne działanie, chociaż na efekty będziemy musieli poczekać trochę dłużej.