Menu Zamknij

Jak przygotować się do zakupu mieszkania?

Praca i finanse

Pragnienie o posiadaniu własnego mieszkania wymaga wielu starań i całego procesu przygotowań do jego zakupu. Nie jest możliwie kupno mieszkania na własność z dnia na dzień. Praca to główny punkt przygotowań przed zakupem własnego mieszkania. Umowa jaką posiadamy w swoim miejscu pracy wpływa na stałość zatrudnienia i tym samym wiarygodność dla banku, udzielającego pomocy w postaci kredytu hipotecznego. Wysokość zarobków powinna być całkowicie udokumentowana, ponieważ każda kwota może wpływać na wysokość przyznanej kwoty pieniędzy. Finanse potrzebne do zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny, muszą przewidywać posiadanie wkładu własnego. Powinien on wynosić przynajmniej 10 lub 20 procent wartości całego mieszknia. Posiadanie oszczędności jest również ważne już po dokonaniu zakupu, ponieważ przed wprowadzeniem się potrzebne jest wykończenie lub remont, w zależności od stanu w jakim jest zakupiona nieruchomość. Mieszkania w stanie deweloperskim potrzebują wykończenia oraz całkowitego wyposażenia. Natomiast mieszkanie wcześniej używane, najczęściej są już urządzone, natomiast mogą potrzebować odświeżenia lub dokonania zmian według własnych upodobań i gustu.

Kredyt hipoteczny

Otrzymanie kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania, wymaga spełnienia określonych przez bank warunków. Regularność oraz wysokość zarobków to podstawa, do uzyskania pozytywnej odpowiedzi na wniosek o kredyt hipoteczny. Praca wykonywana na umowę o pracę z udokumentowanymi całymi zarobkami jest najlepszą sytuacją to uzyskania pieniędzy. Jednak także i na innych umowach można podjąć próbę. Posiadanie własnej działalności jest również doskonałą sytuacją do kredytu hipotecznego. Do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny, potrzebne są dokumenty poświadczające wysokość zarobków z pewnego okresu. Warto już około rok wcześniej zadbać o swoje zarobki i ich jak najwyższą kwotę. Dzięki temu bank będzie miał pewność, że będziemy w stanie spłacać raty kredytu hipotecznego w wyznaczonym terminie. Posiadanie pozytywnej histori kredytowej, może wspomóc starania o kredyt hipoteczny. Bank może w ten sposób zweryfikować naszą wiarygodność i dotychczasową terminowość spłacania innych pozyczek lub kredytów.

Wybór mieszkania

Jeszcze przed dokonanie zakupu mieszkania, należy dokładnie przemyśleć i zaplanować jakie powinno być to mieszkanie. Jego lokalizacja oraz sąsiedztwo to bardzo ważne kwestie, które powinno się przemyśleć. Mieszkanie, które znajduje się w nieciekawej okolicy nie powinno kosztować zbyt wiele, jednak może wpływać na bardzo niski poziom jakości i komfortu codziennego życia. Powierzchnia mieszkania i ilość pomieszczeń także ma duże znaczenie. Obecne potrzeby rodziny to nie jedyne co ma wpływ na wybór mieszkania. Warto myśleć o zmianach, które mogą zajść w trakcie upływu czasu i przemyśleć rozwiązania do tego dostosowane. Młode małżeństwo, które nie posiada dzieci na początku nie potrzebuje zbyt wielu pomieszczeń. Jednak w przypadku powiększania się rodziny, osobny pokoik dziecięcy staje się niezbędny i o takich kwestiach należy myśleć podczas zakupu.