Menu Zamknij

Jak w kilku krokach wybudować dom?

Działka budowlana i projekt

Aby móc uzyskać możliwość budowy własnego domu, konieczne jest posiadanie własnej działki budowalnej, na której taki dom będzie mógł powstać. Wybór działki to bardzo ważny etap, ponieważ jej lokalizacja będzie tą ostateczną na całe dalsze życie. Działka budowlana powinna mieć pewne określone wymiary, które pozwolą wybrać najbardziej nam odpowiadający projekt domu. Zbyt małe lub wąskie działki znacząco ograniczają mozliwości i odbierają szanse na wybudowanie swojego wymarzonego domu. Najelpiej jest za właściwą działka rozglądać się znacznie wcześniej i w momencie starania się o kredyt hipoteczny mieć ją całkowicie nieobciążoną i spłaconą. Działka budowlana bardzo często stanowi wkład własny w kredyt hipoteczny, dlatego ten etap jest tak bardzo istotny. Po zakupieniu działki budowalnej, przychodzi czas na wybór najlepszego projektu budowlanego. Najwięcej projketów oraz inspiracji znajduje się oczywiście na przeróznych stronach internetowych. Dają one możliwośc przeglądania bez ograniczeń wszystkich dostępnych projektów. Dzięki temu łatwiej jest sprecyzować dokładnie swoje preferencje odnośnie powierzchni, ilości pomieszczeń oraz dokładnego układu na poszczególnych kondygnacjach.

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Posiadając działkę budowlaną oraz projekt można zacząć się starać o przyznanie kredytu hipotecznego na budowę domu. Przede wszystkim najważniejsza jest wysokość zarobków oraz stałość zatrudnienia na umowę o prace. Bardzo ważna dla wielu banków jest wiarygodność jaką posiadamy, ponieważ wpływa ona na decyzję o przyznaniu kredytu i jego wysokości. Aby otrzymać kredyt hipoteczny, należy posiadać wkład własny, którym może być właśnie zakupiona wcześniej działka budowlana. Wartość wkładu własnego powinna wynosić około 10 do 20 procent wartości całego kredytu. Kredyt hipoteczny na budowę domu wypłacany jest w tak zwanych transzach. Oznacza to, że dopiero po zakończeniu poszczególnych etapów budowy bank zezwala na wypłacenie kolejnej kwoty. Transze wypłacane są według wcześniej sporządzonego dokładnego planu budowy, dlatego bardzo ważne jest staranne i dokładne jego wykonanie. Bardzo dużym ułatwieniem w otrzymaniu kredytu hipotecznego na budowę domu jest rozpoczęcie budowy, poprzez uzyskanie wszystkich pozwoleń i wylanie fundamentów pod dom.

Oszczędności na budowie

Wbrew pozorom podczas budowania własnego domu, można zaoszczędzić na wielu etapach. Jeśli jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać niektóre prace, warto w ten sposób zaoszczędzić na opłatach za robociznę fachowców. Satysfakacja jaką może dać samodzielne wykonanaie niektórych prac jest nie do przecenienia i czasem naprawdę warto podjąć sie takiego wysiłku. Ponadto wiele oszczędności można poczynić w trakcie wykańczania domu. Nie wszystkie pomieszczenia muszą być dokładnie urządzone w momencie przeprowadzki i zamieszkania. Najważniejsze z nich to oczywiście kuchnia oraz łazienka. Kuchnia pozwala na przygotowywanie posiłków i zapewnieni sobie pożywienia. Łazienka natomiast jest niezbędna do dbania o własną higienę osobistą. Dlatego też te dwa pomieszczenia są koniecznością przed wprowadzeniem się do domu na stałe. Natomiast wszystkie inne pomieszczenia można remontować w póżniejszym czasie.