Menu Zamknij

Jakie rośliny wybrać do swojego ogrodu?

Rośliny kwitnące

Ogrody najczęściej kojarzą się z pięknymi i kwitnącymi kolorowo roślinami. Wybór właściwych gatunków jest jednak trudny i wymaga dużej świadomości. Rośliny kwitnące bardzo często mają pewne wymagania, których spełnienie daje szansę na zakwitnięcie wybranej sztuki. Ponadto rośliny kwitnące mogą mieć bardzo różny okres kwitnienia. Dlatego też duża świadomość warunków jakie panują w ogrodzie jest tak istotna. Rośliny kwitnące najczęściej potrzebują stanowisk nasłonecznionych i regularnego zapewnienia wilgotności w glebie. Kwiaty w ogrodzie mogą także znajdować się w specjalnych korytkach lub pojemnikach, które mogą być stawiane w dowolnym miejscu w ogrodzie. Zaaranżowanie ogrodu roślinami kwitnącymi z zachowaniem pewnych zasad, może bardzo szybko przynieść zadowalające efekty. Najpiękniej ogród wygląda, gdy o każdej porze roku w wybranych miejscach ogrodu kwitna kolejne rośliny.

Rośliny iglaste

Powszechne iglaki są bardzo chętnie wykorzystywane w dużych ogrodach. Choć nie są ta ładne jak inne rośliny kwitnące, pojawiają się w prawie każdym ogrodzie. Rośliny iglaste bardzo często służą jako forma żywopłotu, który ma za zadanie odgradzać od sąsiedztwa lub od drogi. Drzewa lub krzewy iglaste najczęściej nie są zbyt wymagające i doskonale radzą sobie w warunkach mniej korzystnych. Wybór roślin iglastych powinien być bardzo świadomy i wcześniej sprawdzony, ponieważ z pozoru podobne gatunku mogą mieć całkowicie inne tempo wzrostu. Oznacza to, że niektóre krzewy rosną nawet do kilku metrów w ciągu 10 lat, natomiast inne nawet po takim czasie nie urosną więcej niż pół metra wysokości. Rośliny iglaste bardzo często są zimozielone, jednak latem potrzebują obfitego podlewania i nawożenia. Dobrze zaaranżowane rośliny iglaste mogą tworzyć spójny element lub tło w ogrodzie.

Drzewa

Zasadzenie drzew w ogrodzie jest doskonałym pomysłem, jeśli jest on zbyt nasłoneczniony i potrzeba zapewnić trochę cienia. Drzewka owocowe pozwalają zapewnić nie tylko cień, lecz także pięknie kwitną wiosną sprawiając, że ogórd nabiera bardzo piękny wygląd i niepowtarzalny zapach. Owoce, w które drzewka obrodzą mogą służyć do zrobienia zapraw lub deserów owocowych. Drzewa, które są większe niż owocowe, daja zdecydowanie więcej cienia i wyglądają dużo bardziej majestatycznie. Należy jednak pamiętać, że zbyt dużych rozmiarów drzewa nie nadają się do każdego ogrodu. Nawet najmniejsze na początku okazy wraz z upływem czasu urosną i mogą stać się niebezpieczne.

Architekt

Projektowanie ogrodu tylko z pozoru wydaje się sprawą prostą i nieskomplikowaną, choć w rzeczywistości wymaga ogromnej świadomości. Najlepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z pomocy osoby doświadczonej, takiej jak projektant. Wykonany projekt, można modyfikować lub zmieniać w zalezności od możliwości finansowych oraz upodobań. Osoba, która dokłądnie zna się na projketowaniu ogrodów, może pomóc dobrać wszystkie rośliny i zaaranżować miejsca, w których powinny zostać posadzone dla osiągnięcia najlepszych efektów. Samodzielne projektowanie prawdopodobnie nigdy nie będzie w stanie konkurować z praca osoby wykwalifikowanej i doświadczonej w tej dziedzinie.