Menu Zamknij

Kolor ścian w mieszkaniu – czy ma znaczenie?

Wydawać by się mogło, że wybór koloru ścian jest jedną z łatwiejszych decyzji, jakie przychodzi nam podjąć, kiedy aranżujemy mieszkanie. Często jednak okazuje się, że kiedy faktycznie przychodzi moment, w którym musimy wybrać kolor ścian, mamy prawdziwy problem. A tak naprawdę wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, żeby zawsze podjąć dobrą decyzję.

Kolor ścian – jak go wybrać?

Przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość naszego pomieszczenia. Jasne i ciepłe barwy je optycznie powiększą, a ciemne i zimne zmniejszą. Oprócz tego, możemy użyć kolorów do zmiany proporcji pomieszczenia. Jeśli nasz pokój jest długi i wąski, możemy pomalować krótszą ścianę na ciemny kolor i dzięki temu będzie się on wydawał bardziej proporcjonalny. Jeśli chcemy wprowadzić trochę urozmaicenia w pokoju, możemy pomalować ściany różnymi odcieniami jednego koloru. Wystarczy, że wymieszamy część farby z bielą i pomalujemy taką mieszanką jedną ze ścian. Z pewnością będzie to wyglądało świetnie, bo dwa odcienie tego samego koloru będą się dopełniały. Jednocześnie, sprawią one, że pokój będzie znacznie ciekawszy. Bardzo ważne jest też to, żeby nie przesadzać z kolorami. W jednym pokoju powinno ich być maksymalnie cztery. Warto też wybrać jakąś barwę przewodnią. Używając różnych kolorów możemy na przykład oddzielić dwie części jednego pokoju. Będzie to świetne rozwiązanie w momencie, kiedy mamy kuchnię otwartą na salon. Bardzo dużo osób decyduje się na kolorowe tapety jako kontrastujący akcent w pomieszczeniu. Jednak, żeby nie gryzło się to z resztą wystroju, powinniśmy wybrać tapetę, która będzie miała jakiś kolor, który pojawił się już w pomieszczeniu. Może on być na ścianach lub po prostu w dodatkach.

Popularne kolory i ich znaczenie

To, jaki kolor wybierzemy do mieszkania będzie miało ogromne znaczenie. Każda barwa ma jakieś określone znaczenie i będzie wpływała na nas w konkretny sposób. Jak to wygląda z najpopularniejszymi kolorami, jakie wybieramy w naszych mieszkaniach?

Czerwień

Kolor ten dodaje nam energii i sprawia, że mamy ochotę działać. Nie należy jednak z nim przesadzać, szczególnie jeśli ma wyraźny odcień, bo możemy mieć problem z bólami głowy.

Żółty

Oznacza radość i optymizm, więc zdecydowanie będziemy czuli się dobrze w pomieszczeniach pomalowanych na ten kolor. Świetnie sprawdzi się w połączeniach z szarościami czy czernią, szczególnie we wnętrzach, które są nowoczesne.

Niebieski

Pozwala nam się zrelaksować i świetnie będzie nadawał się do sypialni. Obecnie bardzo modny jest w pastelowych odcieniach, które będą świetnie prezentowały się w wielu różnych wnętrzach. Jest dość neutralny, więc będzie stanowił tło dla reszty wystroju.

Zieleń

Zielony nas uspokaja i wspomaga kreatywność. Jeśli wybierzemy bardziej intensywny odcień, będzie nam on dodawał energii.

Jak widać, kolor naszych ścian ma ogromne znaczenie i warto poświęcić chwilę na zastanowienie się jaka będzie barwa przewodnia w naszym mieszkaniu. Warto też pamiętać o tym, że zawsze dobrym wyborem będzie uniwersalna biel lub odcienie szarości.