Menu Zamknij

Mieszkanie w stylu japońskim – postaw na minimalizm

Mieszkanie w stylu japońskim – postaw na minimalizm

Każdy kontynent, nawet każdy kraj, ma swój charakterystyczny styl, w jakim ludzie urządzają swoje wnętrza. Ktoś zaprzeczy, twierdząc, że przecież, każdy indywidualnie projektuje własne wnętrza. Owszem, ale jest to wszystko w jakiś ramach, prawda? I tak nasze, europejskie wnętrza są przepełnione meblami, wszelakimi ozdobami oraz mnogością oświetlenia. W czasach, kiedy ceny mieszkań są coraz droższe, a nas stać na coraz mniejsze mieszkania, czy domy, warto jest zastanowić się nad tym, w jaki sposób urządzić wnętrza, by były przestronne, mimo tego, że będą małe. Oczywiście, większość Europejczyków, a konkretniej polaków, to tak zwani zbieracze. U każdego z nas w domu, jest masa upchniętych w kąt,,przydasiów’’, które na pewno kiedyś przecież się przydadzą.
Z tego powodu małe mieszkania, stają się jeszcze mniejsze i powoli zaczynamy się dusić się w takich wnętrzach. Jakie jest antidotum na taki stan rzeczy? Ano postawienie na minimalistyczny, japoński wystrój.

Tutaj mniej, znaczy lepiej

Japoński styl aranżacji mieszkań, cechuje się minimalizmem, oraz faktem, że wszystko ułożone jest z harmonią. W kulturze Japończyków, nie ma czegoś takiego, jak przypadkowość, ponieważ wszystko jest na swoim, wcześniej zaplanowanym miejscu.
Dlatego też japońska architektura wnętrz ten spokój, harmonie i celowość, odwzorowuje.
Co ciekawe, jako główną przyczynę tego minimalizmu, można uznać to, z jaką precyzją buddyjscy mnisi urządzali pokoje w których oddawali się medytacji, oraz lekturze świętych pism. To właśnie ta ascetyczna surowość, w urządzaniu wnętrz, przeniknęła do tradycyjnego wystroju japońskiego domu. Pomimo tego, że współczesna Japonia jest, tak naprawdę fuzją wszystkich kultur, które na nią oddziaływają, to zachował się w tamtejszym wystroju wnętrz, wyżej opisany ascetyzm oraz harmonijny minimalizm.
W Japońskim minimalizmie jest dużo z filozofii zen, która jasno mówi o harmonii, związku z naturą, oraz prostocie. To samo tyczy się wystroju wnętrz, ponieważ Japończycy wierzą w zasady Feng Shui.
Każdy z nas słyszał na pewno kiedyś tą nazwę, ale czy wiemy czym owe Feng Shui jest?
Zasady Feng Shui są prawidłami, które mówią w jaki sposób powinno być umeblowane pomieszczenie, żeby był w nim odpowiedni przepływ światła, energii oraz powietrza. Dzięki odpowiedniemu umieszczeniu mebli, dobra energia wnętrza będzie wpływała na nas, zarówno jak będziemy w domu, ale i po za nim. Coś w tym jest, bo powszechnym zjawiskiem jest to, że gdy mamy dobrze i harmonijnie umeblowane wnętrze, to i sami czujemy się lepiej. Mało z tego, my tą dobrą energię wyprowadzamy z mieszkania czy domu, wszędzie tak gdzie pójdziemy. Dobrze umeblowane wnętrze nastraja nas odpowiednio, co przekłada się, tak naprawdę na całe nasze życie. Bo mając dobry nastrój, zagadamy do uroczej dziewczyny w kawiarni, później umówimy się z nią do kina, a na końcu tego łańcucha przyczynowo-skutkowego, staniemy z nią na ślubnym kobiercu. Czyż nie warto, żeby dobrze udekorowane i umeblowane mieszkanie, tak pozytywnie na nas wpływało?

Po japońsku, czyli jak? Jako tako?

Oczywiście starając się urządzić mieszkanie w japońskim stylu, wcale nie musimy rezygnować z naszych europejskich korzeni, i przerzucić się na jedzenie sushi czy ramenu. Chodzi tutaj bardziej o inspirację Japoński minimalizmem oraz prostotą z jaką mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni, urządzają swoje wnętrza.
Chodzi tutaj przede wszystkim o minimalizm mebli, jakie w naszym wnętrzu będziemy posiadali. Japończycy uwielbiają prostotę, oraz jedność z naturą, więc wszystkie drewniane meble są w takim wnętrzu wprost idealne. Ważne jest także, żeby nie przesadzać w takim wnętrzu ze zbyt dużą i przesadzoną ilością bibelotów i niepotrzebnych oraz zbędnych dekoracji. To, że w feng shui ważny jest minimalizm nie oznacza bynajmniej, że nie być w takim wnętrzu roślinności. Wręcz przeciwnie. Japończycy wprowadzają do swoich domów i mieszkań, sporo zieleni, ponieważ jest to godne okazanie szacunku naturze, oraz pokazanie, że i my jesteśmy z nią związani. Oczywiście nawet w tej kwestii niezbędny jest umiar, ponieważ ten styl właśnie umiarem, prostotą i harmonijnością się charakteryzuje.
Jeśli chodzi o kolorystykę takich wnętrz, jest ona raczej w kolorze ziemi. Monochromatyczny kolor przełamuje się czasami jakimś kontrastowym odcieniem, jak czerwień czy pomarańcz.
Bardzo często pojawia się także kontrasty, ale wszystko musi być w równowadze oraz harmonii z całą resztą wystroju danego wnętrza.
Ogromnym plusem, takiego minimalistycznie umeblowanego mieszkania jest niewątpliwie to, że jesteśmy w stanie utrzymać w nim porządek, bo nie mamy tutaj tysiąca niepotrzebnych bibelotów, które tylko zbierają kurz.
Wiadomo, że inspiracja japońskim stylem wystroju wnętrze, nie oznacza, że mamy urządzić cały dom w japońskim stylu, oraz, że wszystkie drzwi w naszym domu, czy mieszkaniu, mają być przesuwnymi drzwiami fusuma, ale warto przyjrzeć się temu harmonijnemu minimalizmowi i zaczerpnąć trochę dla siebie.
Zbędna ilość przedmiotów oraz mebli zagraca wnętrze, oraz sprawia, że staje się ono duszne.
Warto więc poczytać trochę na ten temat, a przede wszystkim wart obejrzeć i doświadczyć na własne oczy, czym jest owy japoński minimalizm.
Kiedy już w nim zasmakujemy, to może okazać się, że ten wachlarz nad naszym telewizorem, wcale nie musi tam wisieć. Ba, w skrajnych przypadkach, wyniesionych z pokojów, zostaje ¾ rzeczy, które okazują się niepotrzebne i zagracające. Świat jest tak ogromnym i wspaniałym miejscem, że inspiracji do naszych wnętrz, powinniśmy szukać gdzie tylko się da. A nóż spodoba nam się orient i odkryjemy w sobie nową pasję, która przerodzi się w miłość na całe życie. Dlatego nie bójmy się eksperymentować, sprawdzać, próbować, przemeblowywać, ustawiać wszystkiego na nowo. Dzięki temu zyskuje nie tylko wnętrze naszego pokoju, domu czy mieszkania. Zyskuje także nasze wnętrze, ponieważ otwieramy się na nowe kultury, nowe, inne myślenie.