Menu Zamknij

Najlepsze sposoby na aranżację ogrodu

Roślinność

Aranażacja ogrodu polega głównie na wygospodarowaniu miejsca dla róznorodnej roślinności. Nie ma określonych zasad co powinno, a co nie powinno znaleźć się w ogrodzie. Wybór każdej rośliny zależy tylko i wyłącznie od własnych preferencji, a także możliwości jakie daje ogród.

Rośliny ozdobne

Aranażacja roślin ozdobnych, aby przyniosła najlepsze i najpiękniejsze efekty, powinna być bardzo dokładnie zaplanowana i wykonana w sposób świadomy. Doskonałym rozwiązaniem na ozdobne i na dodatek kwitnące gatunki jest wybór takich o róznych okresie zakwitania. W takiej sytuacji będziemy mogli cieszyć się niezwykłymi barwami i pięknymi kwiatami w różnych zakątkach ogrodu w zalezności od pory roku. Rośliny ozdobne wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji i warunków. Przed wyborem powinno się sprawdzać wszystkie wymagania i potrzebne warunki dla poszczególnych gatunków. Jeśli ogród w przeważającej części dnia jest zacieniony, rośliny wymagające stanowisk nasłonecznionych nie będą miały racji bytu i bardzo szybko zmarnieją. Dlatego dobrze jest takie kwestie skonsultować z osobą bardziej doświadczoną i znającą się na doborze właściwych roślin.

Rośliny o innych funkcjach

Czasem jednak rośliny zasadzone w ogrodzie nie muszą spełniać funkcji wizualnej, lecz zupełnie inne. Jeśli pragniemy wykorzystać rośliny do odgrodzenia się i zasłonięcia widoku sąsiada, nie wystarczą kwitnące gatunki. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gatunków o stosunkowo szybkim wzroście, które w krótkim czasie zaczną stanowić pewną formę żywopłotu. Jeśli natomiast nasz ogród jest mocno nasłoneczniony przez cały dzień, dobrym wyjściem jest zadbanie o roślinny, któe zagwarantują choć odrobinę cienia. Najlepsze do tego są oczywiście drzewa. Mogą to być drzewka owocowe, które dodatkowo obrodzą w soczyste i smaczne owoce. Jeśli pragniemy także hodować własne warzywa, konieczne jest wygospodarowanie miejsca na grządki i ogródek warzywny. To idealny sposób na dostarczanie sobie świeżych i zdrowych warzyw o każdej porze dnia.

Odpoczynek w ogrodzie

Ogórd służy także do odpoczynku i relaksowania się podczas dobrej pogody. Jest kilka sposobów na aranżację ogrodu przystosowanego do odpoczywania i spędzania miło czasu w gronie rodziny lub przyjaciół. Jednym z nich może być postawienie specjalnej altany. W altanie pojawić się mogą ławki i stół, przy którym spędzimy wiele czasu w gronie najbliższych. Altana daje możliwość także spędzania czasu na świeżym powietrzu w czasie gorszej pogody. W przypadku posiadania dzieci, warto zadbać o specjalny kącik do zabawy, który może składać się z huśtawki lub konstrukcji drewnianej ze zjeżdżalnią. W ten sposób dzieci będą spędzać czas na świeżym powietrzu, pod kontrolą swoich rodziców. Jeśli w ogrodzie znajdują się drzewa dające cień, świetnym rozwiązaniem jest zamocowanie hamaku, na którym doskonale można odpocząć czytając książkę lub ucinając sobie drzemkę. Hamak może być świetną atrakcją w ogrodzie, z której zadowolone będą dzieci oraz dorośli. Ponadto dobrze jest posiadać w ogrodzie lub na tarasie meble wypoczynkowe ze stolikiem, przy którym wypijemy kawę lub spędzimy czas wolny.