Menu Zamknij

Najpopularniejsze kolory we wnętrzach

Trendy w dekoratorstwie wnętrz, często się zmieniają. To co było modne rok – dwa lata temu, nie koniecznie jest modne i dzisiejszego dnia. Nic więc dziwnego, że ludzie inspirują się różnymi portalami internetowymi, gdzie znani na całym świecie architekci wnętrz, dzielą się swoją wiedzą na temat aktualnie panujących trendów dekoratorskich. Na ich portalach można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat tego jakie meble są obecnie modne, jakie dodatki powinny się znaleźć w danym miejscu i jaka kolorystyka cieszy się obecnie największą popularnością.

Kolorystyka ścian

W sklepach z artykułami budowlanymi i dekoracyjnymi, można znaleźć mnóstwo farb do malowania ścian, tapet i fototapet czy innych materiałów wykończeniowych na ściany wewnątrz budynków. Wybór jest naprawdę przeogromny i czasem trudno jest się zdecydować czym wykończyć ściany. A do tego przychodzi jeszcze kwestia kolorów. Nie każdy wie, jaki kolor będzie najlepiej pasował do danego pomieszczenia, dlatego wiele znanych sklepów budowlanych, udostępnia na swojej stronie program online, w którym można sobie przetestować różne kolory na ścianach. To bardzo wygodne i przydatne, bo można się łatwo przekonać jakie kolory będą ze sobą dobrze współgrać, czy lepsza będzie ciemniejsza czy jaśniejsza kolorystyka.

Jak już wyżej wspomniano, trendy w dekorowaniu wnętrz, nieustannie się zmieniają. Można jednak zauważyć, że niektóre kolory dłużej utrzymują się w trendach od innych. Obecnie jednak najbardziej popularne kolory dla ścian, to biel, szarości i beże. Mocno odeszło się od intensywnych kolorów na ścianach mimo, że jeszcze parę lat temu w co drugim domu były kolorowe ściany w pomieszczeniach. Bardzo często odróżniało się właśnie pomieszczenia, po ich indywidualnych kolorach. Obecnie panuje moda na bardziej stonowane kolory, bardziej monotematyczne. Biel króluje w stylu nowoczesnym, industrialnym, eklektycznym, awangardowym oraz rustykalnym, w tym ostatnim kolor ten przeważa. Ale równie modne są różne odcienie szarości i beżów, które są idealnym tłem dla mebli i dodatków w pomieszczeniach.

Jak dopasować kolor podłogi do ścian?

Wielu ludzi ma problem z dopasowaniem koloru podłogi do koloru ścian. Zasada jest prosta, powinno się tworzyć niewielki kontrast w tym kontekście. Jeśli ściany są pomalowane na ciemny kolor, wówczas podłoga powinna być o kilka tonów jaśniejsza. Jeśli zaś podłoga jest ciemna, wówczas ściany powinny być jasne. Dobrze jest operować kolorami w kontekście jednego odcienia, jeśli na ściany daje się intensywną szarość, to podłoga będzie idealnie wyglądać, jeśli będzie w odcieniu jasnej szarości. Niezbyt dobrze wygląda połączenie brązu na podłodze, z szarością na ścianie, chyba, że będzie to wnętrze awangardowe.

Zimne odcienie kontra jasne odcienie

Ludzie zwykle dzielą się na tych, co dobrze się czują w pomieszczeniach o ciemniejszej kolorystyce i na tych co zdecydowanie wolą jasne odcienie. Na ciemne kolory we wnętrzach, mogą sobie pozwolić te osoby, które mieszkają w dużych domach i mieszkaniach. Trzeba pamiętać o tym, że ciemna kolorystyka ścian, wizualnie zmniejsza przestrzeń, dlatego jeśli zastosuje się ją w małych pomieszczeniach, wówczas będą one bardzo przytłoczone. Ciemne szarości są obecnie bardzo modne i wiele osób się na nie decyduje. Ale trzeba też przyznać, że białe ściany nigdy nie wychodzą z mody i pasują do każdego wnętrza.