Menu Zamknij

Ogród, jako miejsce o wielu funkcjach

Odpoczynek

Własny ogród powienien spełniać przynajmniej kilka najważniejszych funkcji. Jedną z nich jest możliwość odpoczynku na jego terenie i spokojnego relaksu. Zadbanie o miejsce na odpoczynek w ogrodzie to bardzo ważny etap aranżacji całego ogrodu. Meble wypoczynkowe można wykonac samodzielnie lub zakupic gotowe zestawy. Najlepiej sprawdzają się takie rozwiązania jak wygodne fotele, hamaki lub cały komplet wypoczynkowy. Jeśli w ogrodzie znajduje się duży trawnik, możliwe jest także relaksowanie się i odpoczywanie na rozłożonym kocu, co również może być bardzo przyjemne i satysfakcjonujące. Odpoczynek w ogrodzie obejmuje także urządzanie przyjęć lub grila dla swoich najbliższych przyjaciół oraz rodziny. Odpowiednie meble ogrodowe zapewnią miejsce do ucztowania oraz przyjmowania takich gości. Przyjemny i miły wieczór w gronie najbliższych osób, może trwać naprawdę długo i wpływac na zawiązywanie się bliskich relacji. Wieczór, który jest letnim i ciepłym dniem to najlepsze co możemy w ogrodzie zaoferować.

Roślinność ozdobna

Ogród to także miejsce, w którym możemy dbac o pieknie kwitnące rośliny. Właściwie zaaranżowane rabaty lub skalniaki potrafią bardzo cieszyć oko i przynosić radość każdego dnia, gdy się je obserwuje. Kwitnące rosliny powinny być sadzone w bardzo przemyślany sposób, który wynika z ich indywidualnych potrzeb i wymagań, jakie należy spełnić dla najlepszych efektów. Kwiaty często mają bardzo różny okres kwitnienia. Z racji tego warto do ogrodu wybierać przeróżne gatunki, które zakwitać będą o różnych porach roku. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i pozwala na zachowanie pięknego i bardzo różnorodnego wyglądu ogrodu przez bardzo długi czas w ciągu całego roku. Kwitnące rośliny mogą sie także nadawać do ozdoby domu. Wybieranie najpiekniejszych okazów i dbanie o nie w domu w wazonie z woda, może pięknie przyozdobić dom i zadowalać nas każdego dnia.

Rośliny funkcjonalne

Czasem jednak rośliny w ogrodzie spełniają całkiem inne funkcje, niż tylko piekne ozdabianie ogrodu i kwitnięcie. Wiele roślin spełnia funkcję żywopłotu i odgrodzenia podwórka od sąsiadów lub ruchliwej drogi. Oznacza to, że ogród musi być zaprojektowany w bardzo przemyślany sposób, który zapewni spełnienie wszystkich tych potrzeb. Roślin, które moga służyć jako żywopłot jest bardzo dużo i wybór nie zawsze musi padać na najpopularniejsze w ostatnich latach tuje. Krzewy iglaste są praktyczne, lecz potrzebują także bardzo obfitego podlewania i dbania każdego dnia. W wielu przydomowych ogródkach, swoje miejsce muszą znaleźć także uprawiane warzywa. Wymagają osobnego stanowiska i właściwego traktowania oraz pielęgnowania. Posiadanie własnych warzyw jest bardzo dobre i pozwala na zapewnienie świezych i zdrowych warzyw w jadłospisie całej rodziny. Dbanie o uprawę warzyw wymaga jednak sporego zaangażowania i świadomości. Ponadto niektóre rosliny znajdujące się w ogrodzie, musza przede wszystkim zapewniac cień w zbyt upalne dni. Najlepsze do tego są drzewa lub wysokie krzewy, pod którymi można odpocząć i spędzić czas na świeżym powietrzu w bardzo miłym otoczeniu.