Menu Zamknij

Ogród sprzyjający naszemu zdrowiu

Warzywa i owoce

Zdrowe odżywianie jest bardzo powszechnym sposobem na dostarczanie sobie wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Dostęp do świeżych i zdrowych warzyw oraz owoców, jest jednak czasem bardzo ograniczony. Posiadając własny ogród, warto zadbać o dostęp do takich produktów, mając gwarancję ich jakości i stanu. Świeże warzywa i owoce mogą z powodzeniem wyżywić całą rodzinę i dostarczyć wielu najpotrzebniejszych wartości odżywczych. Uprawa warzyw we własnym ogródku, może przynieść bardzo dużo satysfakcji i zadowolenia, a także przede wszystkim wiele korzyści zdrowotnych. Drzewka owocowe to możliwość zebranie wielu kilogramów świeżych owoców, które mogą się nadać do wykonania własnych produktów na zimę. Letnie warzywa i owoce nadają się na przetwory oraz mrożonki, które zimą dostarczą wiele energii i wartościowych witamin. Zimowy dostęp do witamin w owocach i warzywach jest bardzo ograniczony, a produkty dostępne w sklepach nie są najwyższej jakości i często pochodzą zza granicy. Dlatego posiadając własny ogród, warto zadbać o uprawę takich produktów.

Zioła

Poza warzywami i owocami w ogrodzie można hodować własne zioła. Dostęp do świeżych ziół gwarantuje piekne aromaty oraz niepowtarzalne smaki potraw przygotowywanych z ich zawartością. Uprawa ziół w ogrodzie jest niezwykła i zapewnia wiele zdrowia i korzyści. Smak naturalnych przypraw, takich jak zioła, jest znacznie lepszy od przypraw kupowanych w sklepach. Wiele takich produktów posiada dodatki w postaci aromatów lub szkodliwych substancji chemicznych. Dlatego świeże zioła są najlepszym wyjściem nie tylko dla zdrowia, lecz także i smaku wielu potraw. Zebrane latem zioła, można z powodzeniem mrozić i stosować w czasie, gdy dostępn do nich nie jest mozliwy. Jesień oraz zima to bardzo szczególny czas, w którym posiłki mogą wpływać na zdrowie i stan organizmu. Posiadanie całego zaplecza aromatycznych ziół o wielu różnych właściwościach zdrowotnych jest w tym czasie szczególnie istotne. Nawet mrożone i prawidłowo przechowywane zioła oraz przyprawy zachowują swoje właściwości i korzystny wpływ na stan zdrowia całego organizmu.

Aktywność fizyczna i odpoczynek

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo istotna dla zachowania zdrowia całego organizmu. Przestrzeń ogrodu jest doskonałym miejscem do dbania o sylwetkę i kondycję fizyczną. W ogrodzie można wykonywać bardzo różnorodne ćwiczenia fizyczne oraz dyscypliny sportowe. Ogród to także doskonałe miejsce na przedmioty i elementy ułatwiające uprawianie sportu. Między innymi może to być trampolina, która jednocześnie przyniesie wiele radości najmłodszym członkom rodziny, a także będzie się nadawać do treningu dla dorosłych. Dla zachowania zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego, kluczowe znaczenie ma dbałość o komfort życia i efektywny odpoczynek. Hamak znajdujący się w ogrodzie to świetne miejsce do spędzania czasu na przyjemnościach, takich jak czytanie książki lub ucinanie sobie popołudniowej drzemki. Cień, który rzucany jest przez drzewka owocowe wraz z lekkimi promieniami słonecznymi, doskonale odpręża i wycisza nawet po najbardziej stresującycm i ciężkim dniu w pracy lub szkole. Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne i często niestety pomijane przez wiele osób.