Menu Zamknij

Pielęgnacja i sposoby na piękny ogród

Funkcjonalny projekt ogrodu

Zaprojektowanie ogrodu w sposób praktyczny i bardzo przemyślany, może wpłynąć na łatwość jego pielęgnacji. Zaaranżowanie odpowiednich roślin we wszystkich zakątkach całego ogrodu, wpływa zarówno na jego wygląd, jak i sposoby dbania o zasadzone rośliny. Każda z roślin nadających się do posadzenia w ogrodzie, może mieć całkiem odmienne wymagania. Różnice mogą być znaczące, między innymi ze względu na nasłonecznienie stanowiska, wilgotność gleby oraz jej odczyn. Wszystkie te czynniki powinny być uwzględnione podczas projektowania ogrodu, ponieważ wpływają na dalszy rozwój i wygląd wszystkich roślin. W przypadku, gdy samodzielnie nie potrafimy zaplanować zasadzeń w ogrodzie, warto skorzystać z pomocy doświadczonej i wykwalifikowanej osoby, takiej jak projektant. Osoba ta potrafi właściwie dobrac rośliny do panujących w ogrodzie warunków, a także skomponować je w spójną całość, która ułatwi codzienną pielęgnację. Każda z roślin potrzebuje miejsca, do którego będziemy mieli także łatwy dostęp w razie konieczności.

Podlewanie

Podlewanie roślin w ogrodzie jest czynnością bardzo żmudną i wymagającą poświęcenia swojego czasu. Dlatego bardzo popularne stają się odpowiednie elementy umożliwiające podlewanie większej powierzchni jednocześnie. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o system nawadniający w ogrodzie, który powinno się zakładać jeszcze przed jego założeniem i aranżacją. System nawadniający najczęściej montowany jest w ziemi i pozwala na bardzo wygodne podlewanie. Wystarczy uruchomić taki system o właściwym czasie i cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem każdego dnia. Obfitość oraz pora podlewania ma również kluczowe znaczenie. Obfitość podlewania powinna być każdorazowo dostosowana do panujących warunków atmosferycznych oraz indywidualnych potrzeb wybranej rośliny. Natomiast najlepszą porą dnia na podlewanie ogrodu jest wczesny poranek lub wieczór, gdy słońce nie pada jeszcze na rośliny. Podlewanie ogrodu w czasie ekspozycji na silne promienie słoneczne, może spowodować wypalanie się zielonych elementów i w konsekwencji niszczenie roślin.

Pielenie i nawożenie

Nawet najlepiej zaplanowany projekt ogrodu nie gwarantuje braku chwastów. W każdym miejscu, do którego dociera woda, składniki odżywcze z gleby i promienie słoneczne, pojawiają sie chwasty. Należy regularnie dbać o ich usuwanie, aby właściwe rośliny mogły swobodnie się rozwijać i czerpać jak najwięcej składników odżywczych z gleby. Nie należy dopuścić do sytuacji, gdy chwasty zaczną przeszkadzać roślinie, ponieważ może ona wtedy widocznie zmarnieć i wyglądać po prostu brzydko. Nawożenie w ogrodzie, może mieć bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku roślin wymagających dużego dostępu do niektórych składników odżywczych. Nawozy są dostępne w wielu sklepach i warto wybierać te przeznaczone do poszczególnych gatunków roślin. Wiele nawozów wymaga zapewnienia odpowiednich warunków atmosferycznych i dostępu do wody. Stosowanie się do tych zasad, gwarantuje najlepsze ich działanie i prawidłowy rozwój roślin. Nie zastosowanie się do właściwego stosowania nawozów, może spowodować wypalenie się roślinw miejscu ich użycia lub inne niekorzystne efekty.