Menu Zamknij

Pokój dziecięcy w różnych etapach rozwoju

Pierwszy rok

Maleńkie dziecko tuż po urodzeniu nie potrzebuje osobnego pokoju urządzonego w piękny sposób. Główne potrzeby noworodka to jedzenie oraz sen. Zapewnienie tych potrzeb nie wymaga posiadania wielkiego i samodzielnego pokoju przez niemowlę. Najlepszym rozwiązaniem jest zaaranżowanie przestrzeni w sypialni rodziców, która przeznaczona zostanie dla dziecka. Wstawienie łóżeczka oraz komody z przewijakiem nie musi wcale zajmować dużo miejsca. Łóżeczko dla niemowlaka powinno zawierać wyłącznie odpowiedni materac. Wszelkie inne dodatki oraz elementy są całkowicie zbędne, a co ważniejsze mogą okazać się bardzo niebezpieczne i zagrażające zdrowiu, a nawet życiu niemowlaka. Dlatego łóżeczko powinno mieć dobrej jakości materac i znajdować się w pobliżu łóżka rodziców. Przewijak nie powinien być mocowany na łóżeczku, dlatego najlepszym do tego miejscem będzie osobny stojak lub komoda. Przy przewijaku powinny mieć swoje bliskie miejsce, wszystkie potrzebne akcesoria, takie jak pampersy, środki czystości i dodatki do dbania o higienę dziecka. Komoda na ubranka w pierwszym okresie życia dziecka nie musi być duża, ponieważ niemowle nie potrzebuje całej szafy dla siebie.

Pierwszy okres dzieciństwa

Początkowy okres dzieciństwa to czas, który głównie należy przeznaczyć na zabawę oraz naukę poprzez zabawę. Dlatego też pokój kilkulatka musi być dostosowany do tych potrzeb, Podłoga powinna być wyłożona miękką i bezpieczną wykładziną lub dywanem w ciekawy i kolorowy wzór. Na wysokości dziecka i w zasięgu jego wzroku powinny mieć swoje miejsce odpowiednie pojemniki na zabawki oraz przybory do zabawy. Dzięki temu dziecko będzie potrafiło samodzielnie się bawić i spędzać swój czas wybierając sobie zabawę. Wszystkie inne przedmioty, które potencjalnie mogłyby zagrażać bezpieczeństwu dziecka, powinny się znajdować na większej wysokości, dostępnej jedynie dla rodziców i dorosłych opiekunów. Łóżko dla kilkulatka przede wszystkim musi posiadac wygodny materac i poduszkę o ergonomicznym kształcie. Źle dobrany materac oraz poduszka, bardzo niekorzystnie wpłyną na samopoczucie, komfort snu, a nawet postawę i kształt kręgosłupa rozwijającego się bardzo intensywnie.

Okres nastoletni

W momencie, gdy dziecko rozpoczyna lub kontynuuje codzienną naukę w szkole, bardzo ważnym elementem wyposażenia jego pokoju staje się biurko. Powinno mieć ono odpowiednie rozmiaru oraz potrzebne szuflady i szafki, dzięki czemu możliwe będzie przechowywanie wszystkich książek, zeszytów przedmiotowych oraz całej reszty potrzebnych przyborów szkolnych. Jeśli dziecko posiada w pokoju własny komputer, jego miejsce powinno być właśnie na biurku. Oprócz tego ważne jest łóżko lub kanapa do spania, która umożliwi w razie potrzeby, przenocowanie najbliższych przyjaciół dziecka. Dla nastolatków bardzo ważne jest spełnienie potrzeby indywidualizmu i własnej prywatności. Dlatego należy o taką przestrzeń zadbać, by była ona zaaranżowana według upodobań i gustu nastolatka. O jego prywatność należy dbać pulając do zamkniętych drzwi oraz szanując jego potrzebę porządlu lub bałaganu panującego w pokoju.