Menu Zamknij

Skandynawski styl aranżacji wnętrza mieszkania

Meble

Styl skandynawski charakteryzuje się określonym wyglądem mebli, które znajdują się w mieszkaniu o takim wnętrzu. Najczęściej wybierane są meble wykonane z naturalne i jednocześnie jasnego drewna. Możliwe jest malowanie takich mebli na wybrane kolory, jednak naturalny wygląd drewna jest najkorzystniejszy i najlepszy dla wnętrz skandynawskich. Tego typu meble, można specjalnie zamówić u wybranego stolarza lub nawet wykonać samodzielnie pod warunkiem posiadania odpowiednich umiejętności oraz narzędzi do pracy. Meble z naturalnego drewna są bardzo ciężkie i często kosztują niemało. W sytuacji, gdy nasze finanse nie pozwalają na zakup mebli drewnianych, warto zastanowić się nad innymi alternatywami. Na rynku dostępne są meble wykonane ze sklejek lub innych materiałów imitujących drewno. Ponadto można także wprowadzić do wnętrz meble w kolorze białym lub delikatnych odcieniach pasteli, które doskonale sprawdzają się na kanapach. Wnętrza skandynawskie charakteryzują się minimalizmem i brakiem niepotrzebnych akcesoriów oraz dodatków.

Tkaniny

Właściwy wybór tkanin do ozdoby i wyposażenia mieszkania, może mieć wbrew pozorom bardzo duże znaczenie. Wnętrza wykończone w stylu skandynawskim potrzebują tkanin naturalnych. Najlepsze, naturalne materiały do takich aranżacji to len, a nawet juta. Tkaniny do ozdoby mieszkania, mogą być także jednocześnie użytkowe. Między innymi mogą to być zasłony, dywany, koce oraz poduszki. Dobrze dobrane do siebie oraz reszty wnętrza, nadają styl i wspierają finalny efekty stylu skandynawskiego we wnętrzu. Tkaniny powinny mieć stonowane barwy, takie jak na przykład biały, szary, beż lub ewentualnie odcienie pastelowe. Poza akcesoriami i dodatkami w postaci tkanin, mieszkania wykończone na styl skandynawski nie potrzebują żadnych innych elementów dekoracyjnych. Zbyt duża ich ilość, może całkowicie zaburzyć odbiór oraz spójność aranżacji. Takie przedmioty jak figurki lub zbędne przedmioty ozdobne nie powinny mieć miejsca w takich mieszkaniu, natomiast należy zastąpić je prawidłowo dobranymi tkaninami i materiałami ułatwiającymi codzienne życie.

Oświtlenie

Wnętrza urządzane w skandynawskim stylu powinny przewidywać duży dostęp naturalnego, dziennego światła. Jest to najlepszy sposób na podkreślenie przestrzeni i jasności w mieszkaniu skandynawskim. Budując dom i planując aranżacje w tym stylu, powinniśmy przewidzieć zastosowanie dużych okien od stron, które pozwolą na duży dostęp do światła. Poza porami dnia, w których jest dużo światła, sztuczne oświetlenie także ma kluczowe znaczenie dla jasności w pomieszczeniach. Lampy i inne źródła światła, muszą być montowane w bardzo przemyślany i określony sposób. Każde pomieszczenie potrzebuje bardzo dobrego oświetlenia, a także zachowania przytulności i klimatu podczas wieczornego odpoczynku. Dla zachowania jasności w mieszkaniu, powinno się stosować odpowiednie kolory i stonowane odcienie. Jasne ściany, meble oraz podłogi doskonale odbijają światło sprawiając, że pomieszczenia nie są zbyt zaciemnione. Dlatego też styl skandynawski jest w ostatnich latach bardzo popularny, ponieważ bardzo korzystnie wpływa na jakość codziennego życia i jego komfort.