Menu Zamknij

Sposoby na oszczędzanie podczas budowy domu

Działka budowlana i projekt domu

Pod budowę domu oczywistym jest konieczność posiadania działki budowlanej. Wybór pomiędzy działkami o tej samej powierzchni może czasem kosztować kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych różnicy. Różnice w cenach za metr kwadratowy działki mogą mieć bardzo różne przyczyny. Jedną z nich jest oczywiście lokalizacja. Zdarza się jednak wiele sytuacji, gdy w obrębie tej samej gminy lub miejscowości różnice w cenie działek wynoszą bardzo dużo. W takiej sytuacji duże znaczenie ma sąsiedztwo wokół wybranej ziemi. Działki budowlane znajdujące się pomiędzy wybudowanymi już i zamieszkanymi domami, zazwyczaj są znacznie droższe od tych, które mieszczą się na uboczu lub granicy miejscowości. Jeśli naszym codziennym środkiem transportu jest samochód, warto stawiać na działkę, która kest tańsza i dzięki temu dokonać pierwszej, sporej oszczędności. Kolejną rzeczą, na której można zaoszczędzić jest projekt budowalny naszego domu. Specjalnie zamawiane u architektów projelty kosztują znacznie więcej. Warto więc rozejrzeć się i zorientować pośród gotowych już projektów, na które dodatkowo bardzo często można dostać dodatkowe rabaty. Wybierając projekt domu należy dokładnie sprawdzać kosztorys, ponoeważ czasem pomiędzy bardzo zbliżonymi do siebie teoretycznie domami, może wystąpić różnica aż kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Oszczędność podczas budowy

Jedną z największych oszczędności jakich można dokonać w trakcie budowy domu jest wybór ekipy budowlanej. Zdarza się bowiem, że koszty robocizny jednej ekipy są znacznie wyższe od innej. Jednak w tym wypadku głównym kryterium w trakcie poszukiwań powinna być jakość oraz doświadczenie wybranej ekipy budowlanej. Dlatego też w trakcie poszukiwań należy sprawdzić całą gamę ofert przeróżnych ekip budowlanych i wybrać tę, która jednocześnie oferuje bardzo dobrą i wysoką jakość swoich usług za bardzo rozsądną cenę. Czasem warto poczekać trochę czasu na właściwą ekipę, lecz tym samym zaoszczędzić niemałą kwotę.

Oszczędzanie podczas wykańczania

Etap wykańczania wnętrz oraz ich aranżacja jest tym, na którym zaoszczędzić można największe kwoty. Jakakolwiek umiejętność samodzielnego wykonania wybranych prac wykończeniowych, oznacza oszczędność na tym etapie budowania domu. Do wszystkich prac wymagających fachowca, należy zastosować tę samą zasadę, która stosowana jest podczas poszukiwania ekipy budowlanej, stawiającej cały dom. Aranżację wnętrz, warto zaprojektować samodzielnie. W internecie dostępnych jest wiele inspirujących aranżacji, z których warto czerpać dla siebie i na ich podstawie projektować i planować swoje urządzanie. Wyposażanie domu w poszczególne sprzęty, meble i rozwiązania nie musi być wykonane w jednym czasie. Możliwe jest wykańczanie poszczególnych pomiszczeń już w trakcie mieszkania w domu. Kładzenie paneli, malowanie ścian i skręcanie mebli nie jest zbyt wymagającymi zajęciami, które z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Dla największych oszczędności podczas budowy domu, najlepiej jest zainwestować swój czas i ogrom zaangażowania. Przemyślane i starannie zaplanowane kolejne etapy budowy i wykańczania domu, mogą być satysfakcjonujące zarówno wizualnie, jak i finansowo.