Menu Zamknij

Styl boho – czym się charakteryzuje?

Obecnie bardzo modny staje się kolorowy styl boho. Jest on odpowiedzią na wszechobecną biel, która była w trendach w poprzednich latach. Ten styl polega przede wszystkim na inspirowaniu się latami sześćdziesiątymi i stylem hipisowskim, który był wtedy bardzo modny. Generalnie osiągniecie boho wyglądu w mieszkaniu jest stosunkowo łatwe, bo ten styl jest mieszanką wielu elementów, które mogą do siebie nie pasować. Ważne są tutaj też kolory, które powinny królować w naszych wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Styl boho, czyli jaki?

Z pewnością nie jest to nic stonowanego. Będzie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które są już znudzone wszechobecną bielą i chcą znaleźć coś bardziej urozmaiconego. Na pierwszy rzut oka w tym stylu nic do siebie nie pasuje, ale kiedy przyjrzymy się mu bliżej, okaże się, że te wszystkie kolory i wzory tworzą razem zgodną całość. Łączy on w sobie bardzo wiele różnych stylów i sprawia, że to połączenie ma sens, że wszystko ze sobą gra.
Najważniejsze będzie właśnie łączenie tych wszystkich stylów i dodatków. Możemy postawić na elementy kwiatowe, cygańskie, bardziej wiejskie, psychodeliczne, geometryczne i wiele innych. Im bardziej różnorodnie urządzimy nasze mieszkanie, tym lepiej będzie to grało ze stylem boho, który chcemy osiągnąć. Bardzo ważny będzie tutaj patchwork, czyli zestawienie ze sobą różnych fragmentów materiału i zszycie ich razem. Możemy zastosować ten motyw także na tapetach na ścianach.

Ważna jest ekologia

Styl ten w dużej mierze opiera się na ekologii, która jest częścią filozofii życiowej hipisów, od których wziął się cały ten pomysł. Dużo elementów wystroju pochodzi z recyklingu, a więc znajdujemy jakieś nieco podniszczone meble i odnawiamy je tak, żeby pasowały do naszego wnętrza. Ważne są też ekologiczne rozwiązania, a więc oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci, hodujemy własne rośliny. Okazuje się, że bardzo często jest to nie tylko styl, w jakim meblujemy nasze mieszkanie, ale cały sposób na życie.

Kontrasty, które do siebie pasują

Styl boho polega na łączeniu ze sobą elementów, które pozornie do siebie nie pasują, ale razem będą tworzyć wspaniałą całość. Możemy łączyć tutaj różne style, nawet dodać elementy nowoczesne. Wszystko to sprawi, że nasze mieszkanie stanie się unikatowe i będziemy mogli mieć pewność, że nigdzie na świecie nie ma drugiego identycznego wnętrza. Chodzi o to, żeby było wesoło i kolorowo i, żebyśmy czuli się dobrze w momencie, kiedy będziemy przebywali w domu. Oczywiście jeśli nie przepadamy za tęczowymi wnętrzami, możemy zdecydować się na stonowane tło (na przykład białe czy beżowe) i kolorowe dodatki, które stworzą ten klimat, do którego ostatecznie dążymy.
W tym stylu coraz częściej pojawia się też zainteresowanie Orientem, czyli dodatki w stylu afrykańskim czy marokańskim sprawdzą się świetnie. Najlepsze będą te, które sami przywieziemy z naszych podróży, ale jeśli nie mamy takich możliwości, możemy oczywiście kupić je w sklepie. Warto zestawiać je z czymś bardziej polskim, rustykalnym lub nawet typowo hipisowskim i psychodelicznym.

.