Menu Zamknij

Styl industrialny – charakterystyka

Metalowe elementy, beton i czerwona cegła – to wszystko charakteryzuje styl industrialny. Wszystko zaczęło się podczas recesji w Stanach Zjednoczonych, kiedy pojawiło się wiele opuszczonych fabryk oraz magazynów. Obecnie coraz więcej osób chce mieszkać w tego rodzaju wnętrzach. Co możemy zrobić, żeby przekształcić swoje mieszkanie w industrialny loft?

Metal – klucz do stylu industrialnego

Jeśli marzymy o mieszkaniu w stylu industrialnym, nie możemy zapominać o metalu. W przeszłości, w prawdziwych fabrykach pojawiał się on jako rury i przeróżne instalacje, ale dziś raczej chowamy je w ścianach. Dlatego warto wrócić do metalu w wystroju i postawić na wykonane z tego materiału dodatki. Świetne będą tutaj geometryczne lampy czy baterie w zlewach. Możemy też poszukać mebli, które będą miały metalowe nogi. Jeśli w naszym mieszkaniu są jednak widoczne rury, możemy je wyeksponować. Zazwyczaj w takich sytuacjach maluje się je w kolorze, w jakim są ściany, ale w stylu industrialnym nie powinniśmy tego robić. Warto pomalować rury metaliczną farbą w kolorze złota lub miedzi i stworzyć z nich ciekawy element dekoracyjny, za który nie zapłacimy dosłownie nic, bo jest już częścią konstrukcji budynku, w którym mieszkamy.

Meble industrialne, czyli jakie?

Meble w stylu industrialnym możemy dopasować do naszych upodobań, nie ma tutaj żadnych konkretnych zasad. Warto jednak pamiętać o tym, że w przeszłości w takich mieszkaniach znajdowały się meble, które zupełnie do siebie nie pasowały. Były do przedmioty, które udało się gdzieś znaleźć danemu artyście, który mieszkał w dawnej fabryce. W ten sposób tworzył się w niej niepowtarzalny klimat, który tworzył wrażenie autentyczności. Dlatego jeśli my chcemy, żeby nasze mieszkanie przypominało te oryginalne sprzed pięćdziesięciu lat, powinniśmy poszukać jakichś mebli z historią. Warto poszukać ich w sklepach z antykami lub na pchlich targach. Takie meble będą miały wyjątkowy charakter i będą naprawdę niepowtarzalne. Nie ma więc sensu kupować nowych mebli, możemy po prostu szukać czegoś używanego lub spróbować odnowić coś, co już mamy. Często otaczają nas piękne meble, ale nie doceniamy ich potencjału ze względu na to, że są one zniszczone. Możemy je bardzo łatwo odnowić i w ten sposób zyskać wyjątkowy mebel, za który zapłacimy naprawdę niewiele, lub zupełnie nic!

Postaw na stylowe dodatki

W wystroju wnętrz w jakimkolwiek stylu najważniejsze są dodatki i industrialny nie jest tutaj wyjątkiem. Ważne jest to, że powinniśmy postawić tutaj na minimalizm. Dodatków nie powinno być zbyt wiele, a to, co znajdzie się w naszym mieszkaniu powinno być proste. Warto zadbać tutaj o odpowiednie oświetlenie. Świetne będą tutaj metalowe lampy, które będą przykuwały wzrok swoją prostotą. Świetne będą też lampy, które będą przypominały żarówki zwisające z sufitu. Takie rozwiązanie będzie bardzo autentyczne. Warto też poszukać różnych zabytkowych dodatków, takich jak maszyny do pisania czy gramofony. Będą one przypominały o przedmiotach, które faktycznie znajdowały się w dawnych loftach, kiedy moda na nie dopiero się zaczynała.