Menu Zamknij

Styl industrialny – czym się charakteryzuje?

Styl industrialny jest obecnie jednym z najmodniejszych rozwiązań jeśli chodzi o nasze mieszkania. Meble w tym stylu dostępne są w sklepach już od wielu sezonów i nic nie wskazuje na to, że to się zmieni. Styl ten łączy ze sobą dużą, otwartą przestrzeń, ogromne okna i minimalizm. Takie wnętrza mają klimat, który ciężko jest powtórzyć. Nie da się ukryć jednak, że nie każdy z nas mieszka w starej fabryce lub w lofcie. Na szczęście z łatwością możemy urządzić swoje mieszkanie tak, żeby przywodziły na myśl właśnie takie wnętrza. Jak to zrobić? Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych zasad!

Najważniejsza jest przestrzeń

Jeśli chodzi o stare fabryki, jest w nich bardzo dużo miejsca. Bardzo rzadko przestrzeń jest podzielona na pokoje, bo nie miało to sensu w fabrykach i magazynach. Dlatego jeśli chcemy, żeby nasze mieszkanie miało ten wyjątkowy styl, powinniśmy zrezygnować z tylu ścian ile możemy. Warto połączyć kuchnię, jadalnię i sypialnię w jeden pokój. Ważne będą też wysokie ściany i duże okna, najlepiej z długimi zasłonami. W ten sposób będziemy mogli optycznie wydłużyć ściany, jeśli w rzeczywistości nie są tak duże, jakbyśmy tego chcieli.

Industrialne kolory

Z pewnością królować będzie tutaj biel lub szarość. Takie jasne kolory będą świetnym neutralnym tłem dla reszty wystroju mieszkania. W dodatku sprawią one, że nasze wnętrze będzie wydawało się większe, co jest bardzo ważne w stylu loftowym. Jednak warto tę biel czymś przełamać. Świetnie sprawdzi się tutaj beton lub cegła. Możemy więc pomalować większość ścian na biało i pozostawić jedną z nich betonową lub ceglaną. Warto też skupić się na podłodze. Najlepsze będzie tutaj drewno lub beton. Dobrym pomysłem będzie postarzenie podłogi, żeby sprawiała ona wrażenie jakby miała za sobą trochę historii. Niemniej jednak, do tej pory wszystko jest bardzo neutralne, więc warto to czymś przełamać. Najłatwiej będzie zrobić to za pomocą dodatków, na przykład poduszek, obrazów czy dywanów. Świetnie sprawdzą się też kolorowe meble, które będą kontrastowały z resztą wystroju. Ważne jest jednak to, żeby nie przesadzać z kolorami, bo może to zniszczyć industrialny wygląd mieszkania. Wszystko jednak powinno być proste i dosyć surowe.

Mieszkanie w stylu industrialnym powinno być surowe

Najważniejsze będzie tutaj postawienie na surowe materiały. Doskonale sprawdzi się drewno lub płytki, które mają je imitować. Możemy je położyć nie tylko w łazience czy kuchni, ale też salonie. Jeśli chodzi o drewno, warto postawić na to postarzane, w ciemnych barwach, które nada mieszkaniu ciekawego klimatu. Meble również powinny być wykonane z drewna, najlepiej z ciemniejszego, chociaż nie jest to zasadą. Świetnie sprawdzi się też beton, który był używany w starych fabrykach. Obecnie raczej nie używa się zwykłego betonu, ale materiałów, które mają go imitować. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać ciekawy wygląd, a nasza podłoga będzie znacznie bezpieczniejsza, niż jakbyśmy zdecydowali się na zwykły beton. Zdecydowanie warto zdecydować się na duże płytki, które świetnie sprawdzą się w dużych mieszkaniach. Ich format będzie w stanie jeszcze bardziej powiększyć dostępną przestrzeń.