Menu Zamknij

Urządź ogród za grosze!

Urządź ogród za grosze!

Marzysz o pięknym ogrodzie, w którym będziesz mogła się relaksować i wypoczywać? Teraz Twoje marzenie może być na wyciągnięcie ręki dzięki innowacyjnym pomysłom na stworzenie pięknego ogrodu za małe pieniądze. Wiadome jest to, że remont i aranżacja ogrodu pochłaniają nie małe pieniądze. Przez to nie wystarcza nam pieniędzy na luksusowe rozwiązania, o których tak marzyliśmy. Zatem, najlepszym sposobem by wilk był syty i owca cała, jest urządzanie ogrodu małymi etapami. Kroczek, po kroczu i do celu. Jednak na samym początku należy zadbać o najważniejsze filary powstania pięknego ogrodu. Pierwszym punktem jest specjalne użyźnienie gleby, drugim jest szukanie oszczędności, a trzecim odpowiedni wybór roślin.

Jak zostać mistrzem oszczędności, przy aranżacji ogrodu?

Oszczędności należy szukać już na samym początku podjętego planu, zmiany aranżacji naszego ogrodu. Przede wszystkim dobrze przemyślane wyjścia i plany opracowane z uwagą mogą doprowadzić nas do końca inwestycji z zadowoleniem i satysfakcją. Główną zagwozdką przy zmianie wyglądu naszego ogrodu jest instalacja elektryczna. Aby móc oszczędzić pieniądze, zastanów się jednak, czy nie lepiej jest zainwestować w lampy solarne, pobierające energię ze słońca. To rozwiązanie daje mniej światła, ale nie płacisz w ogóle za prąd. Ta perspektywa wydaje się dużo bardziej przystępna i opłacalna. Kolejnym pomysłem na zaoszczędzenie kilku groszy jest zbieranie deszczówki, zamiast płacić za wodę potrzebną Ci do podlewania ogrodu, zainwestuj w mauzer, w którym będzie zbierać się woda.

Aby zaoszczędzić na wynajęciu pracowników budowlanych, spróbuj zebrać ekipę swoich znajomych i przekopcie ogród sami. Jest to ciężka i wyczerpująca praca, ale kilkaset złotych zostanie Ci w kieszeni. Do wyznaczenia poszczególnych części ogrodu wykorzystaj materiały z odzysku, np. cegły, czy kamienie. Nie koniecznie musisz od razu wydawać na nie duże sumy pieniędzy. Jeśli prawidłowo ich użyjesz możesz wykonać z nich murki i krawężniki. Jeśli nie możesz znaleźć takich materiałów w okolicy, użyj swojego języka i najzwyczajniej popytaj sąsiadów, czy nie mają na zbyciu takich materiałów, bądź nie prowadzą rozbiórki swojego ogrodu.

Tańsze kwiaty, nie znaczy gorsze!

Czy myślałaś może o tym, że należy poważnie zastanowić się nad inwestycją w drogie i wymagające okazy kwiatów? Przed wyborem odpowiednich roślin do naszego zielonego raju powinniśmy, dowiedzieć się jaki rodzaj ziemi w naszym ogródku posiadamy, oraz jakim rodzajom kwiatów ona sprzyja. Pamiętaj, że nie każdy kwiat w Twoim ogrodzie będzie rósł jak marzenie. Wystarczy, że Twoja ziemia ma nieodpowiednie pH, do tego typu rośliny i będzie w nim marniała. Jeśli już wiesz co sprzyja Twojej ziemi, powinnaś zastanowić się nad budżetem jaki przeznaczysz na rośliny w Twoim ogrodzie. Nie zawsze stać nas na egzotyczne drzewka i krzewy. Jeśli nasz budżet nie pozwala nam na to by nie liczyć pieniędzy, postaw na tanie cebulki lub nasionka kwiatów. Kosztują one zaledwie kilka złotych, ale rosną przepięknie i są bardzo wdzięcznymi roślinkami. Jeśli planujesz, by w Twoim ogrodzie zawitały również drzewka, sadzonki sosny, jodły czy świerka można nabyć w naprawdę rozsądnych cenach. Warto jednak pamiętać o tym, że wiele osób pozyskuje nasionka i sadzonki za darmo. Twoi znajomi lub rodzina może mają sadzonki roślin, które Cię interesują. Jeśli tak jest, na pewno podarują Ci je za darmo. Jeśli Twój sąsiad chce się z Tobą podzielić konwaliami, bądź bławatkiem, nie zastanawiaj się. Są to piękne roślinki, które rozrastają się i tworzą istny dywan pod naszymi stopami.
Nawet jeśli postawisz na kilka droższych sadzonek, drzew i krzewów. Zawsze możesz w następnym etapie odpowiednio na nich zaoszczędzić sam tworząc z nich sadzonki, czy naszczepki. Jest to świetny sposób na odwdzięczenie się sąsiadowi za konwalię, czy bławatka. Bardzo popularną metodą jest rozmnażanie sadzonki półzdrewniałej lub zielonej. Na czym polega ta sztuka? Na pozyskaniu zdrowych pędów poprzez odcięcie od rośliny matki. Po ukorzenieniu sadzonki, będziemy mogli ją zasadzić jako nową roślinkę. Jest to prosta i bardzo stara metoda pozyskiwania sadzonek. Jeśli nasza sadzonka będzie już gotowa do przejścia do dużej doniczki, również postaw na proste i ładne rozwiązania. Stwórz doniczkę sam, np. ze starej skrzynki po winach lub ze starego słoika. Pamiętaj tylko o stworzeniu odpowiednich warunków roślinie.

Chemii ogrodowej mówimy stanowcze, nie!

Na rynku jest dostępne wiele substratów do ochrony i stymulacji porostu roślin, jednak czy to naprawdę działa na ich korzyść? Najprawdopodobniej, nie. Jest to szprycowanie ich niepotrzebną chemią. Zapominamy, że my sami możemy stworzyć dla nich witaminową emulsję, po której zwiększą swój rozmiar. Częstym problemem w naszych ogródkach są ślimaki. W internecie na pozbycie się niechcianych gości jest wiele sposobów co jeden to lepszy, ale najbardziej skutecznym jest ustawienie naczynia z piwem, lub rozsypanie fusów z kawy. Dzięki tym dwóm sprawdzonym metodom pozbędziemy się niechcianych gości raz na zawsze. Gdy mamy problemy z innymi szkodnikami z pomocą przyjdzie nam torebka z herbatą. Wsadzona do ziemi szybko odstraszy intruzów. Jeśli chcesz pozbyć się myszy sprawdzonym sposobem jest woda z gotowanych ziemniaków, ale bez soli. Równie dobrym sposobem jest zapach octu. Jeśli chcesz aby stan Twojej gleby i osadzonych w niej roślin się polepszył, zrób własny kompostnik. Jest to sposób wykorzystywany od wielu, wielu lat aby użyźnić glebę i polepszyć jej skład. Dzięki składowanym resztką skórek i owoców lub warzyw stworzymy naturalną bombę witaminową dla naszej gleby i roślin. Jest naprawdę wiele sposobów na stworzenie naszego ogrodu nie tylko tanio, a ekologicznie i z głową. Wystarczy jedynie ruszyć głową i odważyć się zacząć działać!