Menu Zamknij

Urządzanie funkcjonalnego salonu w mieszkaniu

Odpoczynek

Duży pokój, nazywany salonem, w każdym domu lub mieszkaniu pełni jednocześnie bardzo wiele funkcji. Jedną z nich jest właśnie odpoczynek. W salonie najczęściej odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy lub szkole i jego aranżacja, powinna temu odpoczynkowi sprzyjać. Pierwsze co przychodzi na myśl, to oczywiście duża i bardzo wygodna kanapa, która będzie mogła pomieścić cała rodznę wypoczywającą przed ulubionym serialem. Miękkie siedziska i ergonomiczne oparcia, zapewnią relaks bez niepotrzebnego bólu lub braku komfortu. Do odpoczynku w salonie może służyć także specjalny fotel. Najlepiej jest wybrac więc model, który pasuje do kanapy. Wiele sklepów meblarskich oferuje fotele w komplecie wraz z kanapami, dzięki czemu są spójne i pasują do siebie. Wygodny fotel do doskonałe miejsce na odpoczynek z książką lub wybranym czasopismem. Dobrze jest posiadać w salonie miękki i ciepły koc pod ręką, w razie gdyby zaistniała potrzeba ogrzania się podczas wypoczywania na kanapie lub w fotelu. Piękny koc dopasowany do poduszek na kanapie, może stanowić element dekoracyjny i nadawac styl salonowi.

Rozrywki rodzinne

Wiele rodzin bardzo lubi spędzać wspólnie czas na takich rozrywkach jak gry planszowe lub karciane. Potrzebne jest do tego odpowiednie miejsce, które będzie się nadawało do rozłożenia całej gry i wygodnego spędzania w ten sposób czasu. Najlepszym miejscem do takich gier będzie więc stół, który jednocześnie może służyć do spożywania posiłków. Krzesła dostawione do stołu powinny byc dopasowane do każdego członka rodziny. To znaczy, że jeśli w zabawie bierze udział mniejsze dziecko, które może nie dosięgać do stołu, powinno się zadbać o odpowiednie dla niego krzesło lub podwyższenie. Inną formą rozrywki rodzinnej może być słuchanie muzyki oraz tańczenie do jej rytmów. Do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt grający i wystarczająco dużo miejsca. Podłoga nie powinna być więc zbyt śliska, aby nie ryzykować upadkiem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie położenie dywanu, który może także stanowić element dekoracyjny w tym pomieszczeniu. Wiele rodzin bardzo lubi spełniać czas podczas wspólnego jedzenia posiłków. Duży stół będzie sie do tego najlepiej nadawał. Podczas jedzenia warto wysłuchać każdego członka rodziny i zadbać o uwagę przeznaczoną tylko jemu.

Oświetlenie

Ze względu na liczne funkcje, jakie salon musi spełniać w mieszkaniu, oświetlenie tego pomieszczenia również powinno być szczególne. Nad stołem powinna znajdować się lampa oświetlająca doskonale tę częśc pokoju. Na samym środku, tuż pod sufitem powinno się zamontować oświetlenie pozwalające na zapewnienie światła na całe pomieszczenie. Natomiast do wieczornego odpoczynku, najlepiej nadają się mniejsze lampy stojące lub tak zwane kinkiety, które nadają przytulności i sprawiają, że odpoczynek i czas spędzony wieczorem w salonie staje się przyjemniejszy. Bardzo ważnym elementem zapewniającym oświetlenie w salonie są okna. Dostępn do naturalnego światła dziennego jest kluczowy i pozwala dostarczyć go odpowiednio dużo przez większą część dnia. Dlatego okna w salonie nie należy zasłaniać różnymi przedmiotami lub zasłonami w trakcie dnia.