Menu Zamknij

Wynajem mieszkania kontra zakup

Wynajem

Wynajmowanie mieszkania jest bardzo powszechne w obecnych czasach. Najczęściej wynajem trwa przynajmniej kilka lat i głowną jego przyczyną są rzekome niewielkie mozliwości finansowe. Wynajmowanie mieszkania oznacza podpisanie odpowiedniej umowy, w której należy zobowiązać się do regularnego płacenia czynszu, kosztów odstąpienia mieszkania oraz opłat za media. Często wychodzą to bardzo spore kwoty miesięcznie, które obciążają domowy budżet. Ogromnym minusem wynajmowania mieszkania jest brak możliwości aranżacji według własnego gustu i często powoduje to, że przez długi czas mieszkanie nie jest remontowane, ani nawet odświeżane. Każda usterka lub zepsuty element w mieszkaniu oznacza wątpliwości i pytania, kto tym razem odpowiedzialny jest za ich naprawienie. Wynajmowanie pokoju podczas nauki na studiach wydaje się wręcz koniecznością i jednocześnie najtańszą opcją. Jednak wynajmowanie mieszkania na dłuższy czas już po zakończeniu edukacji, może powodować brak poczucia bezpieczeństwa i komfortu w miejscu zamieszkania.

Możliwości finansowe

W sytuacji, gdy wynajmowanie mieszkanie staje się coraz bardziej uciążliwe i obciążające finansowo, nalezy dokładnie przemyśleć swoją sytuację. Możliwości finansowe dwóch pracujących w gospodarstwie domowym osób, często są znacznie większe niż może się im wydawać. Kredyty hipoteczne na zakup mieszkania bardzo często nie mają wygórowanych rat i pozwalają zainwestować w przyszłość swoją oraz swoich dzieci. Przed staraniem sie o kredyt hipoteczny należy dokładnie dowiedzieć się, jakie są warunki poszczególnych banków. Udokumentowane zarobki oraz brak zaległości finansowych lub innych zobowiązań, znacznie podnoszą szanse na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi w sprawie przyznania kredytu hipotecznego. Jedynym warunkiem, który na początku może sprawić trochę kłopotu jest wymagany wkład własny. Najczęściej musi on wynosić około 20 procent wartości mieszkania, które chcemy zakupić. W takiej sytuacji należy przez pewien czas oszczędzać możliwie jak najwieksze kwoty, które ostatecznie wyniosą wymaganą wysokość.

Zakup mieszkania

Zakup własnego mieszkania jest sporą inwestycją we własną przyszłość. Wszystkie ponoszone opłaty będą inwestowane we własne mieszkanie. W przeciwieństwie do wynajmowania mieszkania, pieniądze nie będą jedynie trafiać do kieszeni właściciela i wynajmującego nam nieruchomość. Mieszkanie można kupić w stanie deweloperskim lub z rynku wtórnego. Ceny za metr kwadratowy mogą być bardzo różnorodne. Dlatego należy dokonywać wyboru oraz zakupu bardzo świadomie, po dokładnym sprawdzeniu obecnego rynku oraz jego aktualnych cen. Najczęściej po dokonaniu zakupu, konieczne jest wykonanie remontu. Dlatego warto mieć zaoszczędzone pewne sumy, które będzie można przeznaczyć na aranżację lub odświeżenie wnętrz. Posiadanie własnego mieszkanie wiąże się z dużym poczuciem bezpieczeństwa i komfortu, którego niestety nie zagwarantujemy sobie w mieszkaniu wynajmowanym od obcej osoby. Zakupione na własność mieszkanie w każdej chwili możemy sami komuś wynająć, w razie gdyby wystąpiła taka konieczność.