Menu Zamknij

Zwierzęta domowe, a aranżacja wnętrza

Zwierze domowe, a aranżacja wnętrza

Zapewne wiele razy myśleliście o zakupie pasa lub kota, w szczególności kiedy macie dzieci. Jednak na pewno przeszła wam przez głowę myśl, że w domu potrzebne są odpowiednie warunki umożliwiające mieszkanie w nim zwierzaka. Jednak nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać, dobre warunki dla pieska, czy kota to nie tylko pełna miska i legowisko, ale szereg obowiązków. Przede wszystkim na pierwszym planie jest odpowiednie przygotowanie domu do zamieszkania tam czworonoga.

Rozmiar ma znaczenie-czyli rozmiary naszego pupila

Jeśli decyzja o przygarnięciu pod wasz dach czworonoga zapadła, musicie zastanowić się nad rasą psa czy kota. Jeśli postawicie na psa rasy Nowofunland, bądź Husky musicie liczyć się z tym, że są to wymagające i duże rasy psów. Tak duże psy potrzebują dużo miejsca do swobodnego wybiegania się oraz swoją przestrzeń. Mimo tego, że Nowofunlandy uwielbiają dzieci i zabawy z nimi, pamiętajmy, że są to duże psy potrzebujące spokoju i odpowiedniej tresury. Nie mówiąc o psach rasy Husky, są to zwierzęta, jest to rasa, której musisz poświęcić dużo czasu na ułożenie w odpowiedni sposób, aby pies nie był agresywny i porywczy. Przechodząc do meritum, są to psy dla, których idealnym domem byłby dom z dużym ogrodem. Wtedy czułyby się swobodnie i mogłyby się dobrze rozwijać. Jeśli nie masz odpowiednich warunków na dużego psa nie kupuj go. Zarówno Ty jak i Twój pies będziecie się męczyć swoją ciągłą obecnością w małym ciasnym mieszkanku. Zapach dużego psa również jest uciążliwy, szczególnie jeśli przebywa on na małej powierzchni przez cały czas. Jeśli jesteś osobą gustującą w małych rasach psów, pomyśl o pinczerkach, hartach włoskich lub jamnikach. Są to małe pieski, które spokojnie pomieszczą się z Tobą w Twoim nawet małych rozmiarów mieszkaniu. Jeśli jednak mieszkasz w domu, a potrzebny Ci jest pies, który obroni Cię i Twoją rodzinę przed intruzami, zdecyduj się na Owczarka Niemieckiego. Jest to pies dużych rozmiarów, który z pewnością Cię nie zawiedzie jeśli chodzi o utrzymanie porządku wokół Twojego domu. Psy te bardzo szybko przywiązują się do człowieka, ale musisz je odpowiednio tresować, ponieważ często tresowane nieumiejętnie są agresywne. Potrzebują one również odpowiednie dla siebie miejsce i swobodę. Dlatego dom z dużym ogrodem będzie dla nich najbardziej odpowiednim miejscem.

Pies czy kot?

To ciągła i niezmienna część decyzji o przygarnięciu zwierzątka domowego. Jedna ze stron chciałaby mieć kota, druga psa. W końcu musimy podjąć decyzję, bo kot i pies zazwyczaj nie bardzo za sobą przepadają. Jeśli uwielbiasz koty ale jeszcze nigdy nie mieliście na dłuższą metę kota w domu, zdecyduj się na typowego dachowca. Koty tej rasy nie są wymagające. Uwielbiają wygrzewać się na słońcu czy w chłodniejsze dni pod kominkiem. Muszę jednak mieć swoje miejsce do leżakowania i ostrzenia pazurków. Musisz pamiętać również o tym, że koty nie mają problemu ze wspinaczką, i w mgnieniu oka może znaleźć się na szafie lub komodzie. Zwróć także uwagę na to jaki masz dywan, jeśli jest to bardzo drogi perski dywan, lepiej zamień go na zwykły, albo całkiem się go pozbądź. Koty uwielbiają ostrzyć sobie pazury właśnie o dywan. Zrezygnuj również z kwiatków na parapecie. Wystarczy, że Twój pupil wespnie się na parapet, a kwiatki wylądują na podłodze. Ich zwinne łapki w mgnieniu oka sprawią, że ulubiona roślinka ucierpi po spotkaniu z nimi. Pieski zazwyczaj nie wspinają się na wysokości, ale za to początek posiadania psa jest naprawdę ciężki, w początkowym etapie szczeniak wszędzie zaznacza swój teren. Przez tego typu zachowanie wasze dywany, nie będą miały racji bytu. Dlatego pozbądź się ich już na samym początku. Problemem mogą stać się również pogryzione nogi od krzeseł i stołów lub buty. Szczeniak uwielbia tego typu zabawy, co prawda większość czasu w ciągu dnia przeznacza na sen, ale jednak nie cały. Dlatego jeśli decydujesz się na psa, zabezpiecz dywany, i nogi od twoich mebli. Ponieważ pies nie zważy na to czy to zabytkowe krzesło za 20 tysięcy euro czy drewniany stołek.

Ulubione przedmioty, kontra zwierzątko domowe

Przed pojechaniem po swojego nowego członka rodziny, pomyśl również o schowaniu ulubionych przedmiotów, typu książki, zabawki dziecka, flakony itp. Ponieważ zazwyczaj małemu pupilowi od razu się one spodobają. Często są to przedmioty, które nie mają dużego przełożenia finansowego, ale ogromne sentymentalne. Jeśli w porę o tym pomyślisz możesz uniknąć strat. Musisz pamiętać o tym, żeby Twój nowy członek rodziny od samego początku miał swoje miejsce, czyli posłanie lub koszyk, w którym będzie mógł spać. Dzięki temu od razu budujesz z nim przyjacielską relację i pokazujesz mu, że on tutaj już zostanie i to jest jego nowa rodzina. Posłanie lub legowisko jak kto woli jest to swojego rodzaju oaza dla zwierzaka, dzięki temu, że ma swoje wydzielone miejsce może się w nim zawsze schronić i powinien wiedzieć, że nikt mu tego miejsca nie zabierze i zawsze będzie czuł tam spokój i rozluźnienie. Od razu na samym początku powinniśmy również wyprowadzać czworonoga lub uczyć załatwiać swoje potrzeby do kuwety. Jest to nużące i bardzo trudne działanie, ale dzięki temu nasze zwierzątko szybko nauczy się dyscypliny. Jeśli Twój zwierzak psoci i dalej załatwia swoje potrzeby tam gdzie nie powinien, pokazuj mu, że źle robi. Pobłażanie niczego nie rozwiąże, a wręcz pogorszy sprawę. Równie ważna jest sprawa jest z pokazaniem mu rytmu jeśli chodzi o zjadane posiłki w ciągu dnia. Piesek czy kot nie mogą mieć cały czas pełnej miski. Muszą mieć odpowiednią i zbilansowaną dietę by były zdrowe i mogły z nami pozostać na długo. Jeśli spełnisz te wszystkie wymagania, nie tylko jeśli chodzi o przygotowanie typowo finansowe, ale mentalne Twój pupil i Ty będziecie się tylko cieszyć sobą. Zwierzę także doceni Twoje starania.